Hõbeda hind kaheksa kuuga 150%. Kas tegemist mulliga?

Raivo Sormunen 21. aprill 2011, 07:01

Hõbeda hind ületas eile õhtul juba 45 dollari taseme -  kas tegu on järjekordse varamulliga.

Ühelt poolt võib hõbeda hinnarallit pidada põhjendatuks. Investorid kardavad hinnatõusu kiirenemist ja raha ostujõu langust. Ehkki praegune 3protsendiline inflatsioon lääneriikides pole eriti hirmuäratav, on kindlasti kasvanud risk, et hinnad lähevad kontrolli alt välja.

Turule on ilmunud igasuguseid prohveteid. Nii näiteks ennustab Bob Chapman hõbeda hinna jõudmist koguni 500 dollarini untsist.

Paljud investorid ostavad hõbedafutuure või börsil kaubeldava hõbeda indeksfondi osakuid ainuüksi seetõttu, et viimasel ajal on olnud raske leida niivõrd stabiilselt ülesjoones liikuvat vara.

Kuid kas hõbeda tõus on ikka jätkusuutlik? Nii näiteks lõpeb juunis ära USA rahatrükkimise teine voor (QE2). Kui rahapakkumine väheneb, langeb suure tõenäosusega ka hõbeda (ja kulla) hind.

Kuna tegemist on toorainega, siis pikemas perspektiivis võiks selle hind liikuda vastavalt nõudlusele ja pakkumisele.

Hõbeda hinna langust aitab süvendada kulla/hõbeda omavaheline väga madal suhe (33). Alles paari aasta eest sai kullauntsi eest koguni 84 untsi hõbedat.

Kokkuvõttes on näha, et hõbeda hind on praegu mullistumas. Samas ei julgeks veel prognoosida, et mull lõhkeb lähinädalatel või -kuudel, kuna anomaalselt suuri hinnahüppeid pole veel näha olnud.

Minu hinnangul võib hõbeda seljas ratsutades teha veel ühe väga kiire ülessõidu, kuid väga tähtis on õigel ajal rongilt maha hüpata. Seetõttu sobib hõbeda ostmine hetkel veel vaid väga julgetele spekulantidele või neile, kel on suure riski võtmiseks vara piisavalt palju.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. April 2011, 11:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing