Toomase portfellis uus liider

Romet Kreek 04. mai 2011, 00:00

Investor Toomasel oli aprillis palju sehkendamist. Nendest huvitavaim oli Soome ehitusseadmete rendifirma Cramo aktsiate märkimine. Juurde sai märgitud 240 aktsiat hinnaga 10,5 eurot tükist. Seoses selle märkimisega tekkis portfellis aktsiate poolel uus liider. Suurima osakaaluga aktsiaks kujunes seesama Cramo, mille abil loodab Toomas saada osa Rootsi ehitusbuumist. Cramo aktsia langes kuu ajaga 1,7 protsenti.

Kuigi ABB aktsia hind tõusis kaheksa protsenti, jäi positsiooni väärtus maha Cramo omast enam kui 300 euroga.

ABBst suurema tõusu tegi väikseim aktsiapositsioon, USA ravimitööstus Merck, mille aktsia hind tõusis 8,9 protsenti. Eriti rõõmustas Briti jaekaupmehe Marks & Spenceri aktsia 15,2protsendine hinnatõus, mis viis selle positsiooni kasumisse. Nüüd on ainsaks kahjumis positsiooniks Merck.

Hambaid kiristades sõlmis Toomas hoiuseid. Intressimäärad on nii madalad, et tuleb teisi luubiga vaadata. Kuigi hoiuseintressi koguneb vähe, tuleb ikka vaba raha hoiustada, et sel teel katta teenustasukulusid. Kokku on Toomasel viis hoiust. Kõige viletsama, 0,2protsendise tootlusega on 12 962,44 Rootsi kroonine kolmekuuline hoius. Üheks kuuks sai hoiustatud 10 000 eurot intressiga 0,7 protsenti. 20 000 eurot sai tallele pandud kaheks kuuks 0,8 protsendiga. Ka kolmeks kuuks sai hoiustatud 20 000 eurot, intressiga 0,9 protsenti. Kuueks kuuks läks deposiiti 10 000 eurot, intressimääraks 1,2 protsenti. Vahepeal tõstis Swedbank intressimäärasid. Võrreldavate tähtaegadega hoiused teeninuks nüüd rohkem. Vahest oleks pidanud ootama ja tegema ainult kuu aega kestva hoiuse? Kuulisele eurohoiusele makstakse nüüd 0,9 protsenti, kahekuusele üks protsent, kolmekuulisele 1,1 protsenti ja kuuekuulisele hoiusele 1,40 protsenti. Kuna intressimäärad on tõusnud, saab uued hoiused teha juba kõrgemate intressimääradega. Inflatsiooni püüdmisest ei maksa raha hoiustades lootagi, kuna raha ostujõud kukub.

Toomas ei suuda hoida tagasi kadedust. Ta vaatas LHV II samba konservatiivsete pensionifondide portfelle ja nägi, et kriisi ajal oleks saanud osta korralikke emitentide võlakirju väga hea tootlusega, lukustades kõrge tootluse pikaks ajaks. Toomas aga ei ostnud. Esiteks ta ei vaadanud üldse võlakirjade poole, kuna hoiuseid on lihtsam teha ja teiseks oli Toomas ära hirmutatud turgudel toimunust.

Portfellis kasvas aktsiate osakaal 63,8 protsendile. Hoiustes oli 30,8 protsenti varadest ja rahas 5,4 protsenti. Kuu tulemusega tuleb rahule jääda. Portfell kasvas kuu ajaga 1,35 protsenti, 199 647 eurole. Aasta algusest on portfell miinuses 1,69 protsendiga, kuid aastaga on tõusnud 5,24 protsenti.

Sell in may and go away? USA börsidel laialt levinud kalendriefekti kohaselt peaks maikuus aktsiad müüma ja alles sügisel börsile tagasi tulema, kuna vahepealsed kuud on ajalooliselt kippunud kehvemapoolsed olema. Aktsiate ost-müük peaks siiski erineva külvikalendrist - tehinguid peaks ikka mingil muul põhjusel tegema. USA dollar on jätkuvalt Damoklese mõõk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing