Kadrin Karner • 23. mai 2011 kell 11:38

Paet: EL-i prioriteet vägivalla lõpetamine Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas

Euroopa Liidu välisministrid toetasid tänasel kohtumisel Brüsselis Euroopa Liidu esinduse avamist Liibüas Benghazis edasiste sammude paremaks koordineerimiseks ning Süüria ja Jeemeni survestamist vägivalla lõpetamiseks.

Välisminister Urmas Paeti sõnul on oluline rahvusvahelise kogukonna jätkuv üksmeel Liibüa olukorra parandamiseks ning Gaddafi ametist lahkumiseks. „Peamine on vägivalla kiire lõppemine ning humanitaarabi ligipääs kannatajatele,“ lisas ta. Paeti sõnul on Euroopa Liidu esinduse avamine Benghazis oluline samm, mis kinnitab Euroopa Liidu soovi oma vahetusse naabrusesse panustada.

Välisminister märkis, et Eestile on äärmiselt oluline tsiviilisikute kaitsmine ja humanitaarolukorra parandamine Liibüas. Humanitaarolukord on seal jätkuvalt murettekitav ning Eesti on otsustanud eraldada 50 000 eurot toiduabi konfliktis kannatanutele.

Välisministrid kinnitasid ka jätkuvat toetust Egiptusele, Tuneesiale ja teistele piirkonna riikidele demokraatia suunas liikumisel. „Euroopa Liit on mures Egiptuse religioonipõhiste vägivallapuhangute pärast ja tuleb leida lahendus edaspidiste konfliktide ärahoidmiseks,“ ütles minister. „Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida riikide arengu toetamisel on oluline ka Euroopa Liidu turu suurem avamine nendele riikidele,“ lisas Paet.

Euroopa Liidu välisministrid käsitlesid samuti Iraagis iraani põgenikelaagris Camp Ashratis kujunenud olukorda ning põgenikevastast vägivalda. „Camp Ashratis kujunenud olukord vajab kiiret Euroopa Liidu ja muu rahvusvahelise kogukonna sekkumist, et vältida edasist vägivalda,“ ütles minister.

Hetkel kuum