Kohus: Aasmäe juhitud kirjastus pankrotiseisus

Anne Oja 01. juuni 2011, 16:23

Vaatamata puuduvatele dokumentidele jõudis Harju maakohus täna järeldusele, et Hardo Aasmäe juhitud Eesti Entsüklopeediakirjastuse ASi pankrot tuleb kiiremas korras välja kuulutada.

Eesti Entsüklopeediakirjastuse juht Hardo Aasmäe tänasele kohtuistungile ei ilmunud, vabandades seda taas tervisehädadega. Ühtlasi saatis ta kohtule taotluse nõuda ajutise pankrotihalduri küsitud dokumente enampakkumiselt Eesti Entsüklopeediakirjastuse ASi tervikvara ostnud jäätmekäitlusfirmalt OÜ-lt Comperio.

Kohtunik Viktor Brügel ütles, et võtab arvesse, et arstitõendi esitanud Aasmäel on mõjuv põhjus kohtusse mitte ilmuda, kuid kirjastuse endise töötaja Marje Mändsalu ning Krediidipanga tütarfirma Martinoza pankrotiavaldusi saab läbi vaadata ka Aasmäe osavõtuta. Liiatigi lõppesid Aasmäe volitused Eesti Entsüklopeediakirjastuse juhatuse liikmena juba märtsis.

Ühtlasi lisas kohtunik, et suhtles OÜ Comperio juhi Erki Mägiga, kelle kinnitusel ostis Comperio Eesti Entsüklopeediakirjastuse arhiivi, kuid pole ise näinud, mis dokumendid seal täpselt on. Enampakkumise korraldaja andmetel pakiti kirjastuse tervikvara pappkastidesse, mis manuka ja turvamehe juuresolekul kohe ka kinni pitseeriti. Neid kaste pole siiani keegi avanud.

Mägi ütles Äripäevale 24. mail, et tema eesmärk oli kirjastuse vara osta ja see parima hinna pakkujale edasi müüa. Mägi lisas, et temaga otsis Eesti Entsüklopeediakirjastuse töötaja kaudu ühendust ka Hardo Aasmäe, kes soovis võla katteks maha müüdud vara tagasi osta, kuid parema hinna tõttu müüs Mägi selle hoopis teisele ostjale. "Tänaseks on vara realiseeritud ning sellega minu jaoks antud tehing lõppenud," sõnas Mägi.

Ajutine pankrotihaldur Tiina Mitt märkis täna, et mingid kirjastuse dokumendid saabusid temani alles eile õhtul, kuid nimekirja prügifirmale müüdud kastides olevatest paberitest tal siiani pole. "Praegune bilanss on ikkagi väga toores ja sealt vaatab vastu maksejõuetus," kirjeldas ta olemasolevat.

Sellise järelduse tegemisel võttis Mitt aluseks saneerija hinnangu, et Eesti Entsüklopeediakirjastuse poolikud tööd ja varud läheks pankroti korral müüki mitte suurema väärtusega kui 20-25% bilansis kajastatust.

"Võlgniku vara ei kata kaugeltki tema kohustusi," kommenteeris Mitt. Samas on kirjastuse võlgadega hämar lugu, sest need on bilansis näidatust oluliselt suuremad, mainis haldur.

"Halduri käed on palju rohkem lahti, kui ajutise halduri käed," põhjendas Mitt pankroti väljakuulutamise vajadust.

Võlausaldajad leidsid üksmeelselt, et Aasmäe taotlus Comperiolt dokumente nõuda ja need ära oodata venitaks protsessi asjatult. "Dokumente saab koguda ka pärast pankroti väljakuulutamist. Me ei saa kohtus menetlust lõpmatuseni jätkata, et koguda dokumente," leidis üks neist. "See on kohtu töö teadlik ja sihilik takistamine," kommenteeris Aasmäe taotlust teine võlausaldaja.

Harju maakohtu andmetel teeb kohus Eesti Entsüklopeediakirjastuse pankrotiasjas lahendi homse päeva jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2011, 18:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing