Katainen peab järele andma

ÄP 16. juuni 2011, 00:00

"Majanduspoliitikas liigub Soome paari kraadi võrra vasakule," nentis Kauppalehti eilses juhtkirjas, kahetsedes, et Soome valitsust moodustavatel parteidel pole sellist ideoloogilist lähedust nagu Rootsi valitsuses. "Soome maksupoliitikaga sarnast kasvu juba ei saavuta," märgib leht.

Samas näivad pikalt venima jäänud ja kahe nädala eest ummikusse jooksnud kõnelused siiski lõpusirgele jõudvat ning tuleva nädala Ülemkogule Brüsselis võib Jyrki Katainen saabuda juba värskelt ametisse kinnitatud peaministrina.

Kataineni üheks olulisemaks järeleandmiseks koalitsiooni teisele suurimale parteile - sotsiaaldemokraatidele - saab loobumine käibemaksu tõstmise plaanist.

Üldise tõusu asemele üksikud. Sellega loobub valitsus kõige magusamast tuluallikast, kirjutas Kauppalehti.

Rehkenduse järgi oleks käibemaksu määra tõstmisest 2 protsendipunkti võrra praeguselt 23 protsendilt valitsusele täiendavat tulu tulnud 1,4 miljardit eurot.

Küll aga võib tõusta praegu madalama määraga maksustatud kaupade käibemaks - just sotsid olid ägedalt toidukaupade madalama maksus vastu, väites, et kasu saavad sellest eelkõige kaupmehed.

Uusi makse käibemaksu tõstmise asemele sotsid välja ei paku, nii lükkub tõenäoliselt 2017. aastasse edasi ka Soome riigieelarve tasakaalustamine.

Koonderakonna punane joon, millest üle ei astuta, on olnud nõudmine, et tööjõumaksud ei tõuseks. Need jäävad nüüd ilmselt puutumata.

Suuremate muutuste asemel võib tulla peoga pisikesi - näiteks mõnevõrra tõusta, alkoholi-, kütuse-, tubaka- ja magusamaks ning reaalsuseks saada saastekvoodi müügist teenitud ülikasumi maks tuuma- ja hüdroelektrijaamadele.

Soome rahandusministeerium rehkendas välja, et uuel valitsusel tuleks kulusid vähendada ja makse tõsta ca 6 miljardi euro väärtuses. Valmimas olev kokkulepe on aga oluliselt tagasihoidlikum - Helsingin Sanomate andmeil vaid 2,5 miljardit eurot. Soome riigi aastaeelarve maht on 50 miljardit eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing