Organiseeritud kuritegevusel ärgu olgu Eestis kohta!

ÄP 17. juuni 2011, 00:00

Äripäeva tänane kaanelugu räägib, et maksuamet on kütuseturul toimuvate maksupettuste uurimisel jõudnud otsapidi allilmani. Tänasest Äripäevast selgub, et mai lõpus peeti 48 tunniks kinni kuritegelikus maailmas hüüdnimega Must tuntud Hando Palm ja tema äripartner Janek Aasma, kelle ärisidemed viivad väidetavalt üsna lühikest rada pidi eestikeelse allilmani. Meeste vahistamine on ajanud ärevusse kuritegeliku maailma tipud, kes võivad olla kütuseturul toimuva suuremahulise maksupettuse varjatud organiseerijad. Allilm kardab, et Aasma ja Palmi käest ära võetud arvutitest võivad uurijad leida tõendusmaterjali tehingute kohta, mis ametlikes aruannetes ei kajastu.

Äripäeval jagub praegu nii maksu- ja tolliametile kui ka prokuratuurile vaid häid ja julgustavaid sõnu. Hea töö! Kuid katsuge nüüd härjal sarvist haarata ja kõik viimseni välja uurida.

Äripäeva arvates on juba viimane aeg organiseeritud kuritegevuse juurteni jõuda. Eesti riik (ja riigieelarve) on liiga pisike, et lasta end organiseeritud kuritegevusel pikaajaliselt ja karistamatult petta. Ja see värske väike võit vahefinišis näitab, et Eestis on maksude kogumisel veel kõvasti ruumi. Sest ainuüksi Palmi ja Aasma ettevõte sai selle ühe kuu nulldeklaratsiooni eest esialgu kahtlustuse 900 000 euroni (14 miljonit krooni) ulatuvas maksudest hoidumises. Ning kuna Palm-Aasmaa pole ainsad sellise kaliibriga tegelased, saab üksnes aimata, millised summad aastas kogu väikese Eesti maksudest hoidumise mängus võivad liikuda.

Et teema on väga tõsine, näitab tõik, et seoses algatatud uurimisega külastas maksuamet kiirkorras mitmeid Palmi ja Aasma ettevõtte äripartnereid, Äripäevale on teada uurijate külaskäigud sellistesse suurtesse ja seni veel üsna hea renomeega kütusefirmadesse nagu Olerex ja Mark Oil. Mingist otsesest seotusest on muidugi veel vara rääkida - isegi maksupettustes kahtlustatavail on teinekord seaduse silmis täiesti süütuid kompanjone. Kuid sama üldteada on, et allilm tavatseb oma haarmed ka legaalsesse ärisse ajada.

Saatuslik näpuviga. Humoorikal kombel sai uurimisorganite võidukäik alguse väikesest näpuveast - kütuseärimeeste kinnipidamise põhjuseks sai aprillikuu käibedeklaratsioon, milles mehed näitasid oma firma kuukäibeks null eurot. Hando Palm väidab, et tegemist oli lihtlabase arusaamatuse, raamatupidaja näpuveaga. "Raamatupidaja esitas nulldeklaratsiooni ja võimud arvasid, et oleme tahtnud riiki petta. Raamatupidaja on varem ka nulldeklaratsiooni esitanud. Me ei jõudnud dokumente ära viia ja… Arusaamatus oli selle põhjus," räägib ta.

Skeemid hakkavad hargnema? Kuid olgu see näpuviga või arusaamatus, võib see väike detail aidata uurijail lahti harutada maksupettuste skeemid, mille organiseerija on allilm. Sellest on aru saanud ka allilma ajud - kuna Palmilt-Aasmalt saadi kätte ka arvutid, nimetatakse mehi kuritegelikus maailmas nüüd passiivseteks kitsedeks. Iseasi muidugi, kas must raamatupidamine ja ettevõtmiste uued strateegiad neis arvuteid ikka kirjas olid. Kui olid, siis meenutagem, et ka kurikuulsa Al Capone'i kuritegeliku karjääri lõpetasid eelmisel sajandil maksuametnikud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing