Kaasik: tõenäoliselt võib mu laenu tõlgendada pistisena

Kadri Bank 01. juuli 2011, 00:00

Kaitsepolitsei pidas esmaspäeval 10 000 euro suuruse pistise võtmises kahtlustatavana kinni Tallinna linnaplaneerimisameti juhataja Toomas Õispuu. Kahtlustus pistise andmises esitati vandeadvokaat Viktor Kaasikule.

Õispuud kahtlustatakse pistise võtmises Tallinna hipodroomi alal kinnisvaraarenduse detailplaneeringu menetlemise korraldamise eest. Uusehitust arendab Alfa Property OÜ, mille omanik on ärimees Jaan Manitski koos oma partnerite, Rootsis elava Mats Helmer Stefanus Gabrielssoni ja Hollandis elava John Fitzgerald Bootsmaniga. Alfa Propertyt esindas detailplaneeringu menetluses Kaasik.

Kaasik ütles, et andis linnaametnik Õispuule hoopis laenu, mida prokuratuur nüüd pistisena tõlgendab. Laen olnud Kaasiku sõnul avalik ja see olevat nüüdseks ka tagasi makstud.

Kaasik enda sõnul varem Õispuule laenanud pole. Küsimusele, kas talle ei tundunud veider, et linnaametnik temalt laenu küsib, vastas Kaasik: "Selles ju viga ongi, et ma ei süvenenud ja oleksin pidanud taipama, et seda ei tohi teha. Ma ei oleks seda nendel asjaoludel tohtinud loomulikult teha."

"Laen" ja planeeringu menetlus samal ajal. Alfa Property kinnisvaraarendus pole Kaasiku sõnul juhtumiga kuidagi seotud. "Probleem on selles, et sel ajal, kui mina andsin Õispuule laenu eraisikuna, siis samal ajal olid mitte temal, aga tema ametis menetluses planeeringud, millega mina olen töiselt seotud," ütles Kaasik. "Sellepärast ta ongi (prokuratuuri tõlgenduses - toim) pistis, kuigi tegelikult otsest seost sellel ei ole, sest see planeering oli ju selles staadiumis, et Õispuul selle planeeringuga mingit pistmist ei olnud," märkis ta.

"Fakt on see, et tõenäoliselt võibki tõlgendada seadust nii, et kui on mingid asjad mõnes ametis sees ja sa oled huvitatud nende asjade lahendamisest, siis selle ameti töötajale laenu anda ei tohi või ei saa," jätkas Kaasik. "Sealt tulebki see pistise tõlgendus. Jumal teab, kus see õigus on, aga mul ei ole jõudu ega tahtmist selle pärast vaielda."

Kaasik ütles, et seetõttu otsustas ta ka prokuratuuriga kokkuleppe sõlmida, mis sisuliselt tähendab enda süüdi tunnistamist. "Võib-olla on neil (prokuratuuril - toim) õigus. Võib-olla see ongi pistis, aga ma ei hakka aastaid käima kohut ja ma ei tea, mis kohus lõpuks ütleb. Ma parem säästan ennast ja oma lähedasi ja püüan selle asja kiiresti n-ö läbi teha."

Pistiseskandaal läheb mõlemale asjaosalisele maksma ametikoha. Õispuu lahkub 1. augustil ametist ja astus sel nädalal välja ka Keskerakonnast, Kaasik aga esitas avalduse advokatuurist lahkumiseks. Advokatuuri juhatus võtab avalduse arutusele juuli lõpus.

Manitskit ei õnnestunud Äripäeval eile tabada. Postimehe teatel ütles Manitski, et ka tema on andnud kaitsepolitseile selgitusi, kuid kinnitas, et Alfa Property, selle osanikud ja juhtorganite liikmed pole mingeid kuritegusid toime pannud. "Juhul kui Viktor Kaasik ja Toomas Õispuu on pannud toime nimetatud kuriteo, on see igati taunitav," ütles Manitski.

Kohtusse minek veel ees. Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Maria-Elisa Tuulik ütles, et kahtlustatavatega on toimunud kokkuleppeläbirääkimised. "Võimalikust süüdimõistmisest ja karistusest ei saa aga rääkida enne, kui kohus kokkulepped kinnitab," ütles Tuulik. "Praegu pole veel kriminaalasja kohtusse saadetud. Millal see täpselt juhtuda võib, on momendil raske öelda."

Tuulik selgitas, et kui kohus kokkulepped kinnitab, siis olenemata karistuse liigist tähendab see seda, et isik on kriminaalkorras süüdi mõistetud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing