Berman perega jätab aktsionärid rahata

Katariina Krjutshkova 06. juuli 2011, 00:00

Mullu teenis suurkontsern 41,9 miljonit eurot puhaskasumit. Koosolekul vähemusse jäänud aktsionärid tegid ettepaneku maksta kasumist välja peaaegu 21 miljonit eurot. Üks ettepaneku tegijatest oli osanik Valeri Kovalenko, kellele kuulub enam kui viiendik BLRT aktsiatest ja kes on ettevõtte juures olnud juba 40 aastat.

Kovalenko ütles, et Fjodor Berman koos pereliikmetega kontrollib ettevõtte aktsiapakki ja tänu veresidemetele õnnestus ka sel aastal häälteenamus saada ning raha ettevõttesse jätta.

Põhjendamatult kõrge tasu. Kovalenkot aktsionäride koosolekul esindanud Tark Grunte Sutkiene advokaat Hannes Vallikivi aga sõnas, et nemad tegid koosolekul ettepaneku mitte maksta nõukogu liikmetele Mark Bermanile ja Veronika Ivanovskajale põhjendamatult kõrget kuutasu. Väidetavalt tegid juhatuse liikmed ettepaneku maksta Bermanile 10 000 eurot ja Ivanovskajale 7000 eurot kuus.

"Meie eesmärk on see, et BLRTst saaks mitte ainult majanduslikult edukas, vaid ka korralik tänapäevane ettevõte, kus järgitakse häid tavasid nii ettevõtte juhtimises kui ka väikeaktsionäride kohtlemises. Elu on näidanud, et suletud juhtimisega ning vaid ühe perekonna huvidest lähtuvad ettevõtted ei ole pikaajaliselt edukad," sõnas Kovalenko.

Fjodor Bermani sõnul pole kontsern börsi- ega riigiettevõte ja seega on info töötasu kohta konfidentsiaalne ning selle avaldamine seadusvastane. Ka nõukogu liikmete töö ei ole tema sõnul võrreldav. "Meie nõukogu liikmed töötavad täispäevi. Tasu, mille vastavalt seadusele määras nõukogu liikmetele aktsionäride üldkoosolek, on kooskõlas nende vastutuse ja töömahuga," põhjendas Berman.

Mis puutub kasumi investeerimisse, siis on Bermanil enda sõnul suured plaanid. Sel aastal plaanib BLRT Grupp investeerida 65-75 miljonit eurot ning järgmise viie aasta jooksul veel umbes 1,1 miljardit eurot.

Bermani sõnul pakuvad ettevõttele huvi laevaehitus ja kõrgtehnoloogiliste metallkonstruktsioonide tootmine, uute metalltoodete logistika- ja teeninduskeskuste rajamine, tehniliste ja meditsiiniliste gaaside tootmine ja kinnisvaraarendus. Bermani sõnul on ettevõttel kavas laieneda ka geograafiliselt.

Kui palju investeerida? Väikeosanik sõnas, et kui vaadata varasemate aastate kasumi ja investeeringute suhet, piisaks ka vaid 93protsendilisest kasumi investeerimisest, sest ühelgi aastal pole suudetud nii palju raha ettevõtte arengusse paigutada.

Bermani sõnul jätkab ettevõte poliitikat, mis võimaldas BLRT Grupil kasvada rahvusvaheliseks kontserniks, mis on liider igal turul, kus ta tegutseb. Sellepärast ei soovi ta ka ettevõttest raha välja maksta.

"Meie seisukoht on see, et BLRTst tuleb arendada korralik euroopalik suurettevõte. See tähendab, et tuleb nii kasumit reinvesteerida kui ka väärtustada aastaid ja mitme väikeaktsionäri puhul isegi aastakümneid BLRT heaks tehtud tööd ja osa kasumist dividendidena välja maksta," ütles Kovolenko.

Berman sõnas, et suhtub Kovalenko ettepanekusse normaalselt. "Välja maksta dividendid summas 20,9 miljonit eurot on ettepanek, milleks temal kui aktsionäril on igati õigus. Sama õigusega tegid teised aktsionärid ettepaneku kasutada praeguses raskes ning ettearvamatus majandusolukorras kasumit kontserni arengu ja finantsstabiilsuse tagamiseks," sõnas Berman.

Samas ütles ta, et taolisi küsimusi arutatakse aktsionäride üldkoosolekul, mitte pressi vahendusel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing