Kunda tsemenditehas uurib kütusepõlengu põhjusi

Anne Oja 12. august 2011, 14:47

Kunda Nordic Tsement alustas prügikütuse põlengu põhjuste uurimist, juurdluse on käivitanud ka päästeamet.

28. juunist 7. augustini põles Kunda tsemenditehases kütusena kasutatav prügikütus ladustamispaigus kolmel korral. Põhjuste väljaselgitamiseks käivitas päästeamet juurdluse. Lisaks uurib AS Kunda Nordic Tsement omal käel, miks jäätmekütus süttis ning kuidas vältida sarnaseid juhtumeid  tulevikus, teatas ettevõte.

Esimesed kaks põlengut toimusid ettevõtte renditud kinnises laos 28. juunil ja 4. augustil. Kuna tegemist oli kinnise hoonega, kuhu päästemeeskondade ligipääs oli raskendatud, vältasid kustutustööd kaua. Esimesel korral kulus kustutustöödeks neli ja teisel korral kolm ööpäeva. Kolmandal korral põles 7. augustil laost ligikaudu ühe kilomeetri kaugusel asuval platsil lahtiselt ladustatud materjal. See põleng suudeti likvideerida ühe ööpäevaga, kuna juurdepääs oli hea ja kasutada sai ka lisatehnikat.

Kõikide põlengute puhul oli tegemist samalt tarnijalt toodud pakitud jäätmekütusega (RDF-kütus). Erines üksnes laevadega saabunud materjali tarneaeg. Kõikide põlengute puhul käisid sündmuskohal nii keskkonnaameti kui ka keskkonnainspektsiooni esindajad. Võimalike reostuste väljaselgitamiseks ja edasise kavandamiseks võeti hulgaliselt erinevaid proove ja tehti analüüse pinna- ja kustutusveest, samuti pinnasest ning õhust. Proovide tulemusi täna teada veel ei ole.

Päästeameti esindajate ja ettevõtte kriisikomisjoni ühisel nõupidamisel 11. augustil arutati põlengute võimalikke tekkepõhjusi. Ühiselt lepiti kokku, et koostatakse tegevusplaan nii kohesteks kui ka edaspidisteks sammudeks.

„Oleme võtnud erinevatel aegadel tarnitud materjalide proovid ja saadame need põhjalikuks laboratoorseks analüüsiks Rootsi tsemenditööstuse uurimislaborisse. Samade proovide võrdlusanalüüsid tellime ka Tallinna Tehnikaülikooli Soojustehnika Instituudilt," kommenteeris Kunda Nordic Tsemendi tegevdirektor Meelis Einstein.

Tallinna Tehnikaülikooli Soojustehnika Instituudi instituudi teadlased nõustusid samas ka põlengu tekkepõhjusi selgitama. Kokku on lepitud materjali tarnija esindajate, ettevõtte esindajate ja ettevõtte Põhja-Euroopa omanikepoolsete vastava ala spetsialistide kokkusaamine Kundas.

„Kuni põlengu põhjuste väljaselgitamiseni on ajutiselt peatatud kõik prügikütuse tarnelepingud. Tänase seisuga ei välista me põlengu põhjusena ühtegi võimalust. Kuigi põlengud on tõsised vahejuhtumid, meie tootmist need ei ole häirinud ja toodangu tarned jätkuvad plaanipäraselt,“ lisas Einstein.

AS Kunda Nordic Tsement on 141-aastase ajalooga ettevõtte, mis  kuulub rahvusvahelise kontserni HeidelbergCement Group koosseisu. Alates 2008. aastast on ettevõte oma pöördahjudes kasutatud prügikütust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. August 2011, 14:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing