Turul ei liigu raha

Urmas Laur 22. august 2011, 00:00

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks tõusis juuliks eelmise kuuga võrreldes 0,54%, aastatagusest on indeks aga 3,76% kõrgemal.

"Kinnisvara väärtus on küll kinnisvaramulli indeksi järgi vaikselt-vaikselt suurenenud, kuid mitte liiga suur tehingute arv näitab, et liigset likviidsust turul siiski ei ole," kommenteeris kinnisvaramulli indeksi viimase aja liikumisi Seven Real Estate Advisorsi partner Urmas Laur.

"Tehingute arv on aastatagusest kümmekond protsenti väiksem. Aastatagune turu aktiivsus võis tähendada majandussurutise ajal kuhjunud nõudluse rahuldamist.

Tehingute arvu kasvu hakkab tulevikus ilmselt mõjutama maailmamajanduse ebakindlusest tulenev teadmatus, mistõttu lükatakse kinnisvara soetamise otsuseid edasi," täiendas Laur.

Vaatamata kinnisvaratehingute arvu kahanemisele on kinnisvaratehingute väärtus kasvanud. Kui selle aasta esimeses poolaastas oli kõikide kinnisvaratehingute kogukäive 812 miljonit eurot, siis eelmisel aastal oli see kõigest 628 miljonit eurot.

Juulis nihutasid kinnisvaramulli indeksit tõususuunda eelkõige hoonestamata maadega tehtud kõrgema hinnaga tehingud.

Liigset tõusu hoidsid tagasi hoonestatud maade tehingud, mille hinnad liikusid allapoole. Indeksi liikumises olulist osa mängiv korteriomandite komponent jäi juulis praktiliselt muutumatuks.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. aasta veebruaris. Turu põhi oli aga aasta tagasi juunis, mil indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on selle aasta juuliks olnud tagasihoidlik tõus 5,2%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing