Inspektsioon võttis Küprose omanikelt hääleõiguse

Kadrin Karner 24. august 2011, 12:22

Finantsinspektsioon võttis Küprose firma taha varjunud Krediidipanga omanikelt hääleõiguse, kuna pole teada, kellega on tegemist.

"Kuna finantsinspektsioonile ei ole tänaseks tõsikindlalt teada, kes tegelikult kontrollivad Küprosel registreeritud ettevõtjatest Eesti Krediidipanga aktsionäre ja esineb põhjendatud kahtlus olulise osaluse omandamise kohta, siis on finantsjärelevalve otsustanud nende ettevõtete hääleõiguse teostamise keelata," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein Äripäevale.

Malmsteini sõnul tähendab see, et segase taustaga aktsionärid Krediidipanga üldkoosolekul hääletada ei saa. Aktsionäride hääleõiguse keelamise taga on inspektsiooni soov suurendada Krediidipanga juhtimise läbipaistvust ja ära hoida läbipaistmatusest tulenev riskid. "Menetluse käigus leidis kinnitust Küprose ettevõtete võimalik kooskõlastatud tegevus, samuti tuvastasime, et finantsinspektsioonile teada olevad Küprose ettevõtetega seotud isikud ei pruugi olla lõplikud kasusaajad," selgitas Malmstein.

Finantsinspektsiooni juht rõhutas, et läbipaistvus, sealhulgas omanikestruktuuri läbipaistvus ja usaldus on panganduse ning finantsturu toimimisel äärmiselt olulised. Sealjuures olukorras, kus ettevõte või eraisik omandab üle 10% mistahes krediidiasutuse aktsiatest, peab ta selleks eelnevalt taotlema finantsinspektsioonilt olulise osaluse loa. 

"Finantsinspektsioonil, Krediidipanga teistel aktsionäridel, klientidel, hoiustajatel ja ka laiemal avalikkusel on huvi, et krediidiasutuse omanikering ning juhtimine on läbipaistvad ja vastavuses krediidiasutuste seadusega,“ märkis Malmstein.

Äripäev kirjutas juunis, et detsembrist 2010 kuni märtsini 2011 on 54% Krediidipanga aktsiatest kokku ostnud kuus Küprose firmat ja üks Briti Neitsisaarte firma. Nende ettevõtete ametlikeks omanikeks sätitud isikutel, näiteks Küprose kodanikel, pole ilmselgelt pistmist Eesti pangandusäriga. Tegelikud omanikud on peidus.

"Kui me ei saa oma küsimustele piisavaid selgitusi, on meil õigus aktsionäri hääleõigus peatada, sest iga Eestis ja Euroopa Liidus tegutseva panga omanikering peab olema läbipaistev ning rahastamine selge," sõnas Malmstein juunis.

Avalikuks tuli Krediidipanga aktsiate hämar liikumine võimuvõitluse tõttu aktsiaid müünud Moskva Pangas (MP). Viimane on nimelt ajakirjanduses teatanud kolme aktsiatehingu vaidlustamisest.


 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2011, 09:15
Otsi:

Ava täpsem otsing