Aktsiate halvim august alates 1998. aastast

Maarja-Liis Mitri 31. august 2011, 20:36

Globaalsed investorid viisid enda valduses olevate aktsiate oskaalu portfellides augustis allapoole 50%.

Investorite portfellid sisaldavad nüüd lisaks aktsiatest turvalisemaks peetavatele valuutadele ka rohkem Põhja-Ameerika, Suurbritannia ja vähemal määral ka eurotsooni võlakirju, viimaste puhul eelkõige väikseima riskitasemega Saksamaa obligatsioone.

Uudisteagentuuri Reuters korraldatud küsitlus hõlmas 57 juhtivat investeerimisühingut Ühendriikides, Euroopas ja Jaapanis.  Investeerimisühingute keskmine aktsiate osakaal portfellis oli 49,2%, mis on maidalaim tase alates 2009. aasta veebruarist, mil analoogne küsitlus esmakordselt kasutusele võeti.  Juulis oli keskmine aktsiate osakaal veel 52,2%.

Antud tulemusi põhjendatakse asjaoluga, et  investorid valmistuvad  maailmamajanduse olukorra halvenemiseks ja  põgenevad seetõttu riskantsemate varade juurest.  Kuigi juba enne juuni algust prognoositi suvekuudesse majanduskasvu mõningast aeglustumist, on paljude investorite meelest senine makrostatistika oodatust veel nõrgemaks jäänud.

Morgan Stanley Capital Internationali koostatav indeks (MSCI), mis hõlmab rohkem kui 6 000 ettevõtte aktsiat üle kogu maailma, on praeguseks augustis oma väärtusest kaotanud  ligi 7,75%.  Ühtlasi on see aktsiate halvim esitus pärast eelmise aasta maikuud ja nõrgim august pärast 1998. aastat, mil MSCI-näitaja langes Venemaa kriisi tõttu üle 14%.

Kõige radikaalsemate aktsiamüüjate seas on olnud Saksamaa Deka Bank, mis loobus enda valduses olevatest aktsiatest täielikult. „Valitsuste võlakriisidest ja majanduse negatiivsestest väljavaadetest tingitud tormide tõttu finantsturgudel otsustasime aktsiate osakaalu vähendada nullini,“ sõnas firma esindaja Steffen Selbach.

Ka Ühendriikides on mitmed fondid aktsiaid võlakirjadega asendanud, kuid USA-siseses arvestuses jääb aktsiate osakaal siiski 60 protsendi kanti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing