Jahukartelli süüdistus viis eduka toidutootja kohtu alla

Kadrin Karner 02. september 2011, 00:00

"Eks kohus võtab selle ette ja eks siis näeb, mis seal saab," kommenteeris süüdistust Uuno Lausing ja lisas: "Lühidalt öeldes - see asi ei tohiks meie kahjuks minna. Ma ise arvan nii."

Lausing kinnitas, et tema siin kartelli ei näe ning rääkis, et tegelikult soovis Tartu Mill konkurenti ära osta. Kuigi lool on pikk ja keeruline ajalugu, Lausing seda kõike rääkida ei taha. "See on jube pikk lugu. Ma ei taha seda praegu pikalt rääkida. Eks see kohtu värk hakkab nüüd jooksma ja siis näeb, kuidas sellega läheb. Aga see on konkurendi poolt kootud võrk," viskab Tartu Milli omanik palli teisele poolele.

Lausing süüdistab Stahlhuti. Kartellis leebuse saanud ja asjaga konkurentsiametisse läinud teine pool on pikki aastaid Eestis elanud ja tuntud Eesti filmis "Nimed marmortahvlil" kaasa teinud sakslase Michael Stahlhuti samanimeline firma, mis samuti jahuturul tegutses. "Tema huvi oli seda selles mõttes sedapidi lükata, et saada ise tsiviilasjas võidu. Tema selle eesmärgiga prokuratuuri ka läks, et sellest tuleb konkurentsiasi ja ta saab sellest ise vabaks," süüdistas Lausing. Stahlhutil endal oli eile kiire päev ning seega ei õnnestunud temalt ka küsida, kas üldse ja kui, siis millist võrku mees koonud on.

Konkurentsiametisse ei pöördunud asja ärarääkimiseks aga mitte ainult Michael Stahlhut, vaid ka Tartu Mill. Lausing selle käigu põhjust selgitada ei tahtnud. Prokuratuuri kinnitusel pöördusid ametisse mõlema ettevõtte esindajad, aga vaid Stahlhuti puhul sai kasutada nn leebust ehk ausa ärarääkimise eest jäetakse kahtlustus esitamata.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi tahtis Lausing saavutada olukorda, et hiljemalt 2007. aasta märtsi lõpuks oleks Stahlhuti ettevõte jahutootmise ärist väljunud ning andnud oma tegevuse üle Tartu Millile. Ühtlasi pidi Stahlhut andma Tartu Millile üle ka veskiga seotud klientuuri ja hankijate andmed.

Riigiprokuratuuri kinnitusel oli Tartu Milli eesmärk see, et teine ettevõte lõpetaks Eestis kõrge kvaliteediga jahu tootmise ning väljuks turult, misjärel jääks Tartu Mill AS turule üksi.

Keelatud kokkuleppe sõlmisid ettevõtted vabatahtlikult ehk vastastikusel nõusolekul ja kedagi jõuga lepet tegema ei sunnitud, ütles riigiprokuratuuri avalike suhete juht Kadri Tammai. Oma tegevuses aga eksisid ettevõtjad konkurentsiseaduse vastu, mille kohaselt on keelatud konkurentsi kahjustava eesmärgi või tagajärjega ettevõtjatevaheline kokkulepe ja kooskõlastatud tegevus, millega piiratakse tootmist ja jagatakse kaubaturg.

Fiktiivsed lepingud. Prokuratuuri andmetel allkirjastas Tartu Milli esindaja Uuno Lausing kooskõlastatult Raini (40) ja Jüriga (32) fiktiivseid, tegelikkuses mitteeksisteerivaid õigussuhteid ja toiminguid kajastavaid lepinguid, mille eesmärk oli Tartu Milli konkurendi suhtes tsiviilkohtumenetluse raames rahalise nõude rahuldamine. Kes on aga Rain ja Jüri ning kas Jüri näol võiks olla tegemist Tartu Milli advokaadiga, sellele ei tahtnud Lausing vastata.

Kui Tartu Mill on kohtu all konkurentidevahelise kokkuleppe sõlmimise tõttu, mis piiraks tootmist ja jagaks kaubaturgu, siis Lausing sai süüdistuse kahes teos. Teda süüdistatakse konkurentidevahelise kokkuleppe sõlmimises, millega piiratakse tootmist ja jagatakse kaubaturgu, ning dokumendi võltsimises, mille alusel on võimalik omandada õigusi ja vabaneda kohustustest.

Veel üks Tartu Milli esindaja läheb kohtu alla konkurentsi kahjustava kokkuleppe keelu rikkumisele vaimse kaasabi osutamise pärast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing