Eesti aktsiatel tõusuruumi kuni 80%

Raivo Sormunen 14. september 2011, 00:00

Hoolimata aktsiate odavast väljamüügist pole ettevõtted nõrgemaks muutunud. Risti vastupidi. Viimasel poolel aastal on paljude firmade käibed jätkanud kasvu ja kasumlikkus paranemist.

"Pikaajalisele investorile julgeme endiselt soovitada Balti aktsiaid. Kui vaadata makrotulemusi, siis Balti riigid on pigem üllatanud positiivselt oma makromajandusega. Seetõttu tõstis Swedbank selle aasta augustis oma Balti kasvuprognoose," märkis panga Baltimaade aktsiaanalüüsi juht Marek Randma.

Tallinna börsifirmad tegutsevad kiire kasvuga piirkonnas. Randma sõnul tuleb enamik Tallinna, Riia ja Vilniuse börsifirmade käibest just kiiresti kasvavatest Balti riikidest ning samuti annavad börsifirmadele tulu Skandinaavia, Venemaa ja SRÜ riigid, mis on samuti Lääne-Euroopast tugevamat kasvu näidanud.

Seda kõike arvestades tundub Swedbanki jaoks praegune aktsiate müük ülereageerimisena. "Tallinna börsil on praegu meil ostusoovitus Tallinkil, Silvanol, Ekspressil, Premial ja Nordeconil. Kõiki neid on võimalik osta alla oma raamatupidamisliku väärtuse (välja arvatud Silvano), vaatamata paranevatele marginaalidele," sõnas Randma.

Aktsiate hinnasula on olnud kohati niivõrd kiire, et Swedbank pole jõudnud Olympic EG aktsiasoovitust "kogu" pealt "osta" peale tõsta, ehkki kasiinoketi aktsia 1,70eurone hinnasiht ületab turuhinda (1,00 eurot) juba 70protsendiliselt.

Kui esmapilgul tundub aktsia hinnasiht kõrge, siis tasub meelde tuletada, et alles veebruaris liikus Olympicu aktsia 1,7 euro juures.

Swedbankiga sarnaseid ostusoovitusi jagab pikaajalistele investoritele ka LHV. Panga maaklerteenuste juht Alo Vallikivi tõi parimate Tallinna börsi firmadena välja Ekspress Grupi, Silvano, Nordeconi, Olympicu, Tallinki, Premia Foodsi ja Tallinna Kaubamaja. Kõiki neid väärtpabereid soovitab pank ka osta. Viimasena lisas LHV oma ostusoovituste nimekirja alles möödunud nädalal Ekspress Grupi, mille aktsia peaks nn õiglase hinnani jõudmiseks kosuma praeguselt hinnatasemelt 50-60 protsenti.

LHV parim valik on Silvano. Parimaks valikuks Tallinna börsil peab Vallikivi Silvano Fashion Gruppi, mille aktsia kaupleb umbes 40% allpool panga määratud hinnasihti. "Loomulikult on tegemist üliriskantses keskkonnas tegutseva ning riskantsele turule (peamiselt Valgevene ja Venemaa - toim) müüva ettevõttega, kuid firma käibe- ja kasuminumbrid on olnud muljetavaldavad. Kui lisada siia ka dividendid ning aktsiakapitali vähendamisest saadavad summad ning aktsiate tagasiostuprogramm, siis riski ja tulu suhe on vähemalt minu jaoks kenasti paigas," analüüsis Vallikivi.

Suurimat tõusu võiks LHV analüüside põhjal oodata aga Nordeconi aktsialt, mille õiglane hinnasiht (1,5-1,65 eurot) ületab turuhinda ligi 80%.

Kiiret tulu jahtivatele spekulantidele annab Vallikivi aga hoiatuse. "Spekulantidel tasub endalt küsida, kas närvikulu, mis viimase kuuga on kaasnenud, on tasakaalus võimaliku tuluga. Aktsiaturgude närvilisus on viimaste aastate tippudel, mis ühelt poolt loob muidugi häid sisenemisvõimalusi, kuid teiselt poolt ka rahutu ööune."

LHV vanemanalüütik Kristo Oidermaa lisas, et pank on börsifirmade tulevikuprognoosides jälginud konservatiivset joont ning seetõttu pole olnud veel vajadust hinnasihte ainuüksi majandusootuste pärast kärpida. Samas hoiatas Oidermaa, et kasvuootuste ja ettevõtete väärtuse vahel on tugev seos ning kui majanduskeskkond jaheneb, tuleb kindlasti ka hinnasihid üle vaadata.

Kokkuvõttes - kui börsifirmade prognoose ei hakata märkimisväärselt kärpima, on pikaajalisele investorile Tallinna börsil praegu palju atraktiivselt hinnatud väärtpabereid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing