Läti valijal võimalus teha lõppseisuks kaks üks

Harry Tuul 15. september 2011, 00:00

Läti valijal on hea võimalus näidata, mida nad tegelikult olukorrast arvavad, kui juba sel laupäeval toimuvad seal erakorralised parlamendivalimised, millele eelnes 23. juuli rahvahääletus seimi laialisaatmiseks.

Juba kõlavad häälekad ja julged väited, et lätlased on nn oligarhide võimust tüdinenud ning küsitluste hinnangul kaotavad vastavad parteid seimis palju kohti. Tõepoolest, teatud lätlaste meelemuutusest selg sirgeks ajada andsid nii korduvad meeleavaldused, sealhulgas 2009. aasta nn Riia mäss, kui ka eelmised parlamendivalimised 2010. aasta sügisel.

Kui 2006. aastal said oligarhide parteid suurte rahasummade toel seimis lõviosa kohti, siis eelmisel aastal mammonast enam ei piisanud. Võimule jäi peaminister Valdis Dombrovskise juhitud valimisliit Ühtsus ja näiteks oligarhide Ainars Šlesersi ja Andris Škele koosloodud valimisliit Hea Läti Eest sai seimis vaid 8 kohta.

Küsimusi rohkem kui vastuseid. Kuid sama ei kehti nn Ventspilsi suverääni Aivars Lembergsi kohta, kelle kontrollitav Roheliste ja Põllumeeste Liit sai siis pea viiendiku häältest ning toonaste küsitluste järgi oli Lembergs kõige populaarsem peaministrikandidaat, keda pooldas 54% küsitletutest. Viimane viitab, et lõplikku võitu kuulutada on liiga vara.

Seda enam, et uued valimised kergitavad ka rida küsimusi. Esiteks, kuidas mõjutavad valimisi parlamendi laialisaatmise algatanud eksriigipea Valdis Zatlersi partei tulemused. Viimane on otseseks konkurendiks nn valgete jõudude hulka kuuluvale peaministri Dombrovskise juhitud valimisliidule. Ja teiseks ning ühtlasi esimesest tulenevaks -mida toob kaasa võimalus, et suurima mandaadi saab venemeelne ühendus Üksmeele Keskus.

Valikuvõimalus. Nii või teisiti on Läti valijatel võimalus näidata oma eeliseid ja väärtusi.

Võib öelda, et sõjas oligarhide vastu võitsid esimeses voorus oligarhid, kui valisid parlamendi laialisaatmise algatanud nüüdse ekspresidendi Zatlersi asemel vaatamata häälekatele protestidele Aivars Berzinši, kes kokkuvõttes ei pruugi olla halb valik. Teises voorus aga jäi peale rahva tahe ning ligi 95% häältega saadeti Läti parlament laiali. Seis on viigis. Kelle tahe jääb peale viimases voorus, selgub juba laupäeva hilisõhtul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:01
Otsi:

Ava täpsem otsing