Fed ulatas abikäe

Romet Kreek 20. september 2011, 00:00

Seda võidi teha seepärast, et USA rahaturufondidel on palju Euroopa pankade lühiajalisi võlakirju, mille lõppedes on rahaturufondide huvi uute sarnaste paberite vastu väga leige. BNP Paribasi töötajate sõnul on tõenäosus, et isegi, kui neid pabereid rullitakse üle, siis vaid ülilühiajaliste paberite vormis.

Fitch leidis, et juuli lõpu seisuga kuulus USA rahaturufondidele enam kui triljoni dollari eest hoiuseid Euroopa pankades ja Euroopa pankade võlakirju, mis moodustasid 45 protsenti USA rahaturufondide varadest. Keskpankade keskpangaks kutsutud Bank for International Settelementi andmetel on USA pankadel ainuüksi Saksamaa ja Prantsusmaa pankadele laenatud enam kui 1,2 triljonit dollarit.

Ei saa välistada, et USA keskpank aitab Euroopa Keskpanga kaudu Euroopa pankades USA dollarites likviidsust luues maksta Euroopa pankadele tagasi USA pankadele ja rahaturufondidele võlakirju ja tagastada lõppevaid hoiuseid. Et rahaturg on taas külmumas, võisid keskpangad otsustada seda hakata sulatama, enne kui see päris külmunud on.

Ennetus. Huvitav, et see uudis tuli Lehman Brothersi pankroti kolmanda aastapäeva paiku. Toona pakkus Föderaalreserv likviidsust pärast kollapsit, millele järgnesid karuturg ja majanduslangus.

Ainus põhjus, millega saaks nüüdset Föderaalreservi otsust põhjendada, oli vajadus tegutseda, et ennetada järgmist Lehmani tüüpi kriisi. Nad pidid olema kindlad, et midagi kurja on juhtumas ning olema sellest teadlikud.

"Ma arvan, et Euroopa Keskpank tegi teistele keskpankadele presentatsiooni Euroopa reaalsest olukorrast ning pilt oli kohutav," kirjutas raamatu "Endgame" autor John Mauldin. "See ei tohiks olla üllatav, kuna Euroopa pangad on ostnud mitu korda üle kapitalibaasi valitsuste võlakirju."

Ta võttis näiteks Prantsusmaa. Prantsuse pangad on võimendanud neli korda üle Prantsusmaa SKP. Mitte võrreldes omakapitaliga, vaid kogu riigi kogutoodanguga. Prantsuse pankadel on ligi 70 miljardit euro eest Kreeka valitsuse ja eravõla riski, millega võidakse kaotada vähemalt 50 protsenti võla soetushinnast. Ja need on vaid Kreeka võlakirjad. Prantsuse pangad paistavad ohtlikult lähedal olukorrale, et nad on riigile päästmiseks liiga suured. Kui nad on sunnitud lähiajal võlakirju kajastama turuväärtuses, mitte soetushinnas, oleksid pangad maksujõuetud, kirjutas Mauldin.

Vaid kahel Prantsuse pangal, Credit Agricole'il ja BNP Paribasil, on vaid veidi üle triljoni euro hoiuseid, kuid varasid on neil 2,5 triljonit eurot ehk nende varade maht võrdub Prantsusmaa SKPga.

Liigvõimendus. Erilist vahet ei ole, kas tegu on Prantsuse, Kreeka, Saksamaa või Hispaania pankadega. Pangad leidsid, et valitsuse võlakirjad on riskivabad ning mida suurema võimendusega neid osta, seda rohkem kasumit teenitakse. Ja nii võimendati kuni 30-40 korda.

Euroopa Keskpanga seisukohast nähakse selgelt peaaegu igas Euroopa suurpangas krediidikatastroofi, jätkas Mauldin. Tema hinnangul võib Euroopas olukord minna palju hullemaks kui 2008. aastal.

Reuters kirjutas, et Euroopa rahandusministreid on salaja hoiatatud uuenenud krediidisurutise riski eest, kui euroala valitsuse võlakirjade süsteemne kriis kandub pankadesse.

Tulles tagasi Prantsuse pankade juurde, paistab, et seal on pangandusjärelevalve lihtsalt lasknud pangad liiga suureks kasvada (kapitaliga võrreldes), kirjutas Reuters.

Prantsuse pangad on riskidele avatumad. Pankade tugevust näitav Tier 1 kapital on Prantsuse suurpankadel 10,6 ja 11,4 protsendi vahel, kuid Briti, Saksa ja Šveitsi suurpankadel on see oluliselt kõrgem - 11,6-17,8 protsenti.

"Arvestades, et surve jätkub pankadevahelisel rahaturul ning et turul vaadatakse võimalike Kreeka kahjumite mõju pankade kapitalile, ei ole üllatav, et Prantsuse pangad satuvad surve alla," ütles üks Londoni pankur Reutersile.

Barclaysi avaldatud uurimuse kohaselt moodustavad vähem kui kolme kuulise tähtajaga vahendid Prantsuse suurpankades 50-60 protsenti kogu varadest. Briti suurpankadel on see alla 50 protsendi. Prantsusmaa pangad peavad tihedamini käima turult laenuraha hankimas. Kui turgudel levib usalduskriis, kaotavad pangad peamise rahaallika. 2007.-2009. aasta kriisis langes sellise lühiajalise turult võetavate laenude kokkukuivamise tõttu Suurbritannias Northern Rock.

Silmaklappidega Prantsuse pangad. Ajal, mil natsionaliseeritud Briti pank RBS on vähendanud oma üleöökohustusi kriisiaegselt 300 miljardilt naelalt 150 miljardile ning kolmekordistanud oma likviidsuspuhvrit, ei ole Prantsuse Societe Generale teinud peaaegu mitte midagi, vähendamaks sõltuvust lühiajalisest rahaturust.

Reuters palus Prantsuse keskpangalt kommentaari ja sai vastuseks, et kuuldused on valed. Prantsuse pangad on suured universaalpangad, millel on tugev hoiustebaas ning seetõttu ei ole nad sõltuvad pankadevaheliselt turult raha tõstmisest.

"Prantsuse pangad on kindlasti oma arrogantsi ohvrid, kuna nad keelduvad endale teadvustamast teatud riske," ütles üks Rothschildide pangamaja juhtivtöötaja.

"Kahe kuu eest peeti Prantsuse panku Euroopa parimate sekka kuuluvateks," ütles Mediobanca analüütik Antonio Guglielmi. "Nüüd liiguvad nad kaasa ülejäänud Euroopa pankadega. Neil on üle keskmise valitsuse võlakirjade risk, üle keskmise kapitalirisk ja keskmine likviidsusrisk ning kui Prantsusmaa riigi võlareiting on ülevaatamisel, siis mida te ootasite?"

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2011, 16:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing