"Eesti bürokraate võib usaldada"

Katri Soe-Surén 19. september 2011, 14:51

Kui Euroopa vanad tööstusriigid on kui suured, mugavad limusiinid, siis Eesti on nagu patareidel töötav, mehaanilise aknaavajaga Smart, iseloomustab Eestit ajakiri Spiegel.

Elu Eestis kirjeldavad end Tallinnas uuesti üles töötanud kreeklane ja hispaanlane. Restorani „Artemis“ omanik Loukas Nakosmatis kiidab oma eestlastest ettekandjaid, kes on „usinad, minutipealt täpsed ja ausad“. Kreekas äriga põrunud Nakosmatis teenib Tallinnas nii palju, et suudab tagasi maksta Kreekas lilleäriga kogunenud võlgasid.

Hispaanlane Naphtali Peral kiidab, kuidas ta Eestis poole päevaga firma asutas, 20 minutiga maksudeklaratsiooni täitis, ning mis siin riigis veel eriti märkimisväärne, kuidas Eesti ministrid palkade langetamist enda juurest alustasid. „Ja nende palk ei olnud ennegi väga kõrge. Need ei ole inimesed, kes enda taskuid täidavad. Nende seas on tõeliselt nutikaid, võimekaid inimesi, kes teiste töödega palju rohkem võiksid teenida!“

Võrdluseks toob ta Hispaania poliitikud, kes vaevalt ametis, endale kohe ametiautoks BMW ostavad, geeli juustesse määrivad ja tumeda ülikonna selga tõmbavad. Selle asemel et tööd teha, tegelevat need millegi sissepühitsemise ja kõnede pidamisega.

Peral tõdeb, et eestlased on temperamendilt küll külmad, kuid et ärikliima on siin see-eest õiglane ja avatud ning et politseid, poliitikuid ja bürokraate võib usaldada.

Spiegeli ajakirjanikule avaldab muljet, kuidas majandusminister Juhan Parts ilma turvamehe ja pressiesindajata ning isikliku autoga kohtumisele ilmub ning kohvi ostmiseks ise sabas seisab. Parts tõdeb, et Eestis kaotajate toetamiseks raha ei ole. „Meie peame mõtlema sellele, mis on ühiskonna arenguks vajalik. Need on tegijad, edukad. Ideed! Firmad! Tooted! Riik peab tegema tee vabaks neile, kes tahavad midagi püsti panna, see on riigi ülesanne.“

Eesti tahab ligi meelitama tublisid eurooplasi, nagu Nakosmatis või Peral, kirjutab Spiegel. Euroopas peab levima kuuldus, et kaugel põhjas on väike, nutikas ehk smart riik, kus on hea elada, isegi kui palk just tippklassi ei küündi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. September 2011, 13:39
Otsi:

Ava täpsem otsing