ÄRIPLAAN 2012 - Fjodor Berman: äriplaane on riskantne teha

Alyona Stadnik 22. september 2011, 00:00

"Aastal 2008 me ainult rääkisime, mis asi on kriis, ja ehmatasime üksteist sellega. Paljud on selle läbi elanud ja praegune olukord on sarnane tolle ajaga," rääkis Berman.

Tema sõnul on äriplaani koostamisel oluline paika panna, millised on välisriikide mõjud, milline on keskkond jne. BLRT sõltub peamiselt Skandinaavias ja muudes välisriikides toimuvast, kuna 80% ettevõtte toodangust läheb ekspordiks.

"Maailmamajanduses toimuva tõttu ei ole praegu kindlustunnet. Seetõttu oleme oma ettevõttes alustanud äriplaani tegemist juulis ja kavatseme selle lõpetada oktoobri keskel," märkis Berman. Ta lisas, et äriplaanis on ka teatud prognoose, kuid see ei välista, et oktoobris või novembris tuleb luua kriisikomitee ja töötada välja uus äriplaan. "Kuid elu näitab, mis toimuma hakkab," lausus Berman.

BLRT prognoosib selle aasta käibeks 339,3 miljonit eurot ja kasumiks 23,8 miljonit ning järgmise aasta käibeks 413,8 miljonit ja kasumiks 33 miljonit eurot.

Laevaehitus läheb ülesmäge. Rääkides maailmatrendidest, siis laevaehituses on uute tellimuste arv kasvanud peaaegu kaks korda. "Sellist kriisi, mis oli 2009. aastal, ei ole maailmas veel olnud," lausus Berman. Ta selgitas, et 2010. aastal oli tellimuste arv 38,5 miljonit brutotonni ja 2009. aastal 16,5 miljonit brutotonni.

Berman nimetas laevaehituste trende. "Eriotstarbeliste laevade seas on kasvav huvi alternatiivsete energiaallikate vastu, mis toob kaasa ka nõudluse vastavate laevade järele. Euroopa laevatehased konkureerivad ühe enam Hiina, Jaapani ja Lõuna-Koreaga," rääkis Berman.

Kasvab ka huvi abilaevade vastu. "Pärast väikest kriisiga seotud pausi hakkasid puksiiride omanikud oma laevastikku uuendama. Ülemaailmse üldise laevastiku suurendamisega kaasneb kasvav nõudlus puksiirteenuste järele sadamas," lausus Berman. Ta lisas, et taastumas on ka praamisektor, kuid aeglaselt. "Ro-ro-sektoris on juba mõnda aega tunda üleküllastumist," sõnas ta.

Kuigi kalandus ei ole Bermani sõnul kõige kasumlikum majandusharu, säilis kalanduses ainsana vaatamata kriisile stabiilne laevastiku arendamine ja uuendamine.

"Kõik need tendentsid annavad meile võimalusi prognoosida, et järgmisel aastal kasvatame oma laevaehituse käivet 17,8% võrra. Selle prognoosi aluseks on lepingud, mille täitmist oleme alustanud ja mis tuleb lõpetada 2012. aastaks," selgitas Berman.

Laevaremondi valdkonna jaoks oli 2009. aasta raske, turg elavnes natuke 2010. aastal, aga see ei ole märkimisväärne tõus, selgitas Berman. "Laevaremondis panime endale 2012. aasta eesmärgiks sama, mis on sel aastal. See aasta oli kasv 87,4%. Me tahame kasvada 2%, kuid kui jääme samale tasemele, võime nimetada seda juba eduks," rääkis Berman.

Rääkides kõrgtehnoloogiliste ja suuremahuliste metallkonstruktsioonide tootmise trendidest, siis Bermani sõnul on investeeringud süvamerepuurimisse teinud avamerel nafta ja gaasi tootmise segmendi kõige kiiremini kasvavaks turuosaks.

"Poolsukeldatavate platvormide ja puurimislaevade tellimusportfell on täis 2013. aasta lõpuni. Seadmete tootjad tõstavad hindu ja suurendavad kasumit seoses kvalifitseeritud tootmisvõimsuste tugeva puudujäägiga," märkis Berman.

Kõrgtehnoloogiliste ja suuremahuliste metallkonstruktsioonide tootmises prognoosib BLRT 65,6% käibe kasvu, mis on optimistlik.

Väikelaevaehituses on eriotstarbeliste laevade defitsiit. "Väikelaevaehituse turul on aktsent tuuleparkide hooldamiseks mõeldud teeninduslaevadel. Nõudluse kasv nende järele on võrdeline tuuleparkide arvu kasvuga," lausus Berman.

Tema sõnul on avamere tuuleenergia hea trend maailmas nii investeerimiseks kui ka uute parkide ehitamiseks. "Euroopa ambitsioonikamad plaanid tuuleenergia arendamiseks loovad pidevalt kasvava turunõudluse tuulegeneraatorite ja nende komponentide valmistamise järele kuni 2020. aastani. Plaanis on ehitada 80-100 tuuleparki üheksa aasta jooksul. See tähendab umbes kümme tuuleparki aastas," märkis Berman.

Ta lisas, et sellel turul on märgata hinnatõusu, kuid see on eesmärgiga tõsta tuuleenergia üldist konkurentsivõimet. "Konkureeritakse tuulegeneraatorite võimsusega. Praegu tekivad pargid, kus pannakse võimsuseks 5 megavatti, aga juba plaanitakse teha kuni 7 megavatti," selgitas Berman.

Kõrgtehnoloogiliste ja suuremahuliste metallkonstruktsioonide tootmise käibes prognoosib BLRT 65,6% kasvu, mis on optimistlik.

Metalli ja metalltoodete müüki on BLRT-l aidanud kasvatada edukas strateegiaga. "Investeerimine sellesse valdkonda aitas meil kasvada ja saavutada liidripositsiooni Balti riikides," lausus Berman.

Ta lisas, et metalli ja metalltoodete tarbimismahtude kasvutempo maailmas aeglustub. "Maailma üldise turumahu prognoos 2012. aastaks on 1444,6 miljonit tonni, mis tähendab 6% juurdekasvu, peamiselt toimub see Aasia riikide ja NAFTA piirkonna toel. ELi riikide üldise turumahu prognoos 2012. aastaks on 157,5 miljonit tonni, mis tähendab 4% kasvu. Balti riikide üldise turumahu prognoos 2012. aastaks on 474 000 tonni, mis tähendab 3,9% kasvu," selgitas Berman. BLRT planeerib järgmiseks aastaks 12,3% kasvu, mis tuleb tänu sellele, et Euroopa Liidu riigid kasvatavad oma turumahtu.

Ei ole strateegiat, mis töötaks kümme aastat jutti. Meie muutsime oma strateegiat ja see sõltus inimeste mentaliteedist. See on kõige suurem inimeste pidur. Meie investeeringud on olnud üle 40 miljoni ja sel aastal plaanime investeerida üle 50 miljoni. Loomulikult investeerime ka inimestesse, mis on meie edu võti.

Meile esitatakse seda küsimust pidevalt. Meid kutsutakse ja ka meie mõtleme sellele. Kahjuks olukord muutub pidevalt.

Meil ei ole praegu vajadust börsile minna. Meil on konservatiivne finantspoliitika, saame vahendeid pankadest. Meil ei ole praegu vajadust saada börsilt raha ning hiljem kriisi tingimustest olla suurtes probleemides.

Meie ettevõtte strateegia on see, et juba sellel aastal plaanime oma tootmismahtu kolmekordistada, siiamaani on see läinud plaanipäraselt. Järgmisel aastal on meil plaan suurendada käivet vähemalt 20-30% võrra. Meie ettevõttes on veel saavutamata ressursside maksimaalne kasutamine, seetõttu on nõukogu mulle kui ettevõtte juhile teinud ülesandeks ressursse maksimaalselt ära kasutada. Ettevõtte juht peabki nägema ettevõttes kasvu. Kui ettevõte kasvab samamoodi nagu turg, siis juht ei ole oma tööd teinud.

Kõik juhid otsivad kliente erinevatest majandussektoritest, et hajutada oma riske. Kui üks sektor tõmbab tagasi, siis teine sektor on see, mis areneb või hoiab müügikäivet üleval. Meie kasutame samamoodi seda oma müügistrateegias, et eelkõige on oluline hoolikas kliendibaasi valik.

Kui rääkida metalltoodete turu kasvamisest, siis see oleneb sellest, kas makromajandus soosib seda. Kui juhtub see, mis 2007.-2008. aastal pihta hakkas, siis tõmbab igal pool tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing