ÄRIPLAAN 2012 - Ülo Pärnits: tasuta kõrgharidus on ebaefektiivne sotsiaalabi

Kadri Jakobson 22. september 2011, 00:00

Pärnits peab ettevõtte seisukohalt ebaefektiivseks, et suur osa inimesi töötab ametikohal, mis ei vasta nende õpitud haridusele.

"See on ilmne ebaefektiivsus," ütles Pärnits. "Meil suunatakse inimesi edasi õppima. Lubame teha seda tööajast, maksame kinni. Kinnitan, et see on efektiivne ning toob firmale kasu," lisas ta.

Pärnitsa sõnul võiks paljuräägitud elukestev õpe puudutada enam ka üle 50aastasi inimesi. "Psühholoogiast on teada, et inimese vaimne võimekus püsib kõrge eani. Me tahame, et ka üle 50ndates inimesed õpiksid. Sel on oluline väärtus firma ja ühiskonna jaoks," rääkis Pärnits.

Pärnitsa sõnul sõltub Eesti jõudmine Euroopa viie rikkama riigi hulka inimkvaliteedist, mille tähtis osa on kõrgharidus. Tasuta õpet peab ta aga mõttetuks.

"Kuni meil üliõpilased varaliselt kõrghariduse eest ei vastuta, pole meil viie rikkama riigi hulka võimalik saada. Tasuta haridus on olemuselt sotsiaalabi, mida meil antakse kõige elujõulisemale elanikegrupile. Abiraha ja toetuste kaudu ei saa tagada efektiivsust," ütles ta.

Pärnits võrdles tasuta kõrgharidust Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toetustega, mille ebaefektiivsuse on välja toonud ka riigikontroll.

"Me pole kordagi taotlenud abiraha millegi arendamiseks ega ole toetusi saanud. Minu arvates on see loodusseadus - pole võimalik, et selline asi efektiivsust tõstab," lisas ta.

Rääkides bürookinnisvara arendamisest kritiseeris Pärnits detailplaneeringute koostamise ja kinnitamise vaevarikast kadalippu, mis on majanduse arengu pidur.

"Detailplaneeringute koostamine on Eestis väga ebaratsionaalselt korraldatud. Raske on kujutada ette veel midagi rumalamat, kui detailplaneeringu kooskõlastamine. Seda kooskõlastatakse aastaid, just aastaid!" ütles Pärnits.

Ta tõi näite, kuidas nende ettevõte soovis laiendada tootmist Betooni tänaval.

"Tuli joonisele panna karpmaja ja veel mõned jooned. Seda kooskõlastati neli aastat! Nüüd on situatsioon muutunud ja meil on vaja mitu korda suuremat hoonet. Ja jälle läheb neli aastat. See on nii nõme, kui võib üldse olla. See pidurdab majanduse arengut," ütles Pärnits.

Ettekande lõpetas Pärnits aga palgateemal.

"Palka ei tohi tõsta. Kui palka tõstame, kaotame konkurentsivõime. Kui palka mitte tõsta, siis võimekad inimesed lähevad ära ja kaotame konkurentsivõime," lõpetas Pärnits.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing