Raivo Sormunen • 13. oktoober 2011 kell 6:44

USA keskpankurite seas ei valitse kaugeltki üksmeel

Kolm USA keskpanga kümnest liikmest olid viimasel föderaalreservi koosolekul majanduse stimuleerimise vastu nähtub äsja avaldatud koosoleku protokollist.

Septembri lõpus kogunenud USA keskpank tuli välja 400 miljardi dollarise võlakirjade programmiga, mille eesmärk on vahetada lühiajalised võlapaberid pikaajaliste vastu, lootuses hoida sellega pikaajalised intressimäärad madalad.Selle stimulatsiooni tulemusena on Ühendriikides langenud viimasel nädalal 30. aasta pikkuste eluasemelaenude keskmine intressimäär esmakordselt ajaloos alla 4 protsendi.

Samas ütlesid aga kaks keskpankurit, et habras majandus vajab võlakirjade vahetamise asemel hoopis tugevamat stimuleerimist.Kui kahe kvantitatiivse lõdvendamise (QE) programmi raames trükiti Ühendriikides majanduse ergutamiseks raha juurde, siis keskpanga uus stimulatsioon raha majandusse juurde ei too.

USA keskpanga üldine arvamus on, et järgnevate kvartalite jooksul jätkub majanduse kerge paranemine ning tööpuudus langeb astmeliselt. Samas ollakse ka selle poolt, et majandusväljavaadete osas valitseb märkimisväärne langusrisk.

Hetkel kuum