Sirje Rank • 23. oktoober 2011 kell 11:31

Rootsi PM: Euroopa vajab pankadele kriisiinstantsi

Euroopa Liit üritab nüüd panku „vabatahtlikult“ nõusse saada suuri summasid korstnasse kirjutama, et vältida finantsturgudel täilikku kaost – pankadele, mis sellega omal jõul toime ei tule, pannakse paika puhvrid.

„Kui maha hakatakse kandma suuri summasid, avaldab see pangandussüsteemile otsest mõju. Pangandussüsteemi ei saa lasta kokku kukkuda, kuid peab olema selge, kes võla maksab. Aluseks peab olema eeldus, et vastutavad omanikud,“ ütles Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt, kes jõudis Brüsselisse täna, mil kõnelused euroala võlakriisile lahenduse leidmiseks olid käimas juba kolmandat päeva. „Me ei saa aktsepteerida seda, et arve tuleb maksumaksjatele,“ vahendas agentuur TT.

Reinfeldt leiab, et Euroopale kuluks ära sarnane instants raskustes pankade jaoks nagu Rootsis 90nendate aastate finantskriisis. Instants, mis võtaks vajadusel süsteemselt olulised pangad üle. Praegune läbirääkimiste suund Euroopas aga Reinfeldti ei rahulda.

„Ma arvan jätkuvalt, et üks komponent on kõnelustes puudu, n-ö Euroopa esmaabi keskus pankadele,“ ütles Reinfeldt. Rootsi peaminister leiab, et kui riigid peavad pankadele õla alla panema, siis peavad riigid vastu saama omanikuõiguse, et saada osa ka kasumitest, kui asjad jälle ülesmäge mineva hakkavad.

Hetkel kuum