Sirje Rank • 5. detsember 2011 kell 8:08

DI: euro kriis nõuab firmadelt varuplaane

Rootsi majandusleht Dagens Industri  soovitab firmadel olla valmis euro võimalikuks krahhiks.

„Tekkida võib olukord, mis on sarnane investeerimispanga Lehman Brothers kollapsile,“ ütles Rootsi tööandjate organisatsiooni Svenskt Näringsliv peaökonomist Stefan Fölster.

Fölsteri sõnul on esimene asi, mida ettevõtted praegu võimalikuks võlakriisi ägenemiseks valmistudes teha võiksid, vajalike laenude kindlustamine. Samuti on näha, et lükatakse edasi investeeringuid ning ollakse uute töötajate palkamisega ettevaatlik. Püütakse suurendada müüki riikidesse, mis asuvad väljaspool euroala.

Konsultatsioonifirma Ernst & Young soovitusel peaks võlakriisi süvenemine olema osa kõigi ekspordifirmade riskianalüüsist. Ja põhimure pole mitte see, et korraga võib jälle käibel olla palju valuutasid, vaid see, et euro krahhil oleksid rängad majanduslikud tagajärjed. Arvestada tuleb Euroopa majanduse järsu languse ning oluliselt raskema juurdepääsuga rahastamisele.

Samas ei kiirusta firmad kriisiplaanidega. Isegi Rootsi üks tuntumaid euroskeptikuid, suurärimees Rune Andersson, tunnistab, et ei pea praegu sellist plaani vajalikuks.

„Ma usun, et euro pikas perspektiivis püsima ei jää. Samas usun, et praegu püütakse iga hinna eest edasi minna, nii et lähemas tulevikus see veel ei juhtu. Sel põhjusel pole mu firmadel lähiajaks taolisi plaane. Kui aga euro praegu kokku kukuks, oleks tagajärjeks muidugi laastav depressioon, kuid ma ei usu, et see nii läheb,“ ütles ta.

Kui krahh viibib, ei pruugi tagajärjed olla nii dramaatilised.

„Varsti sunnitakse Euroopa Keskpank raha trükkima ja massiliselt võlakirju kokku ostma, nii et pangad saavad neist lahti. Siis on euro äralõpetamine lihtsam,“ ütles Andersson.

Hetkel kuum