Silvia Kruusmaa • 9. detsember 2011 kell 9:41

Eesti Pank: jooksevkonto ülejääk endiselt suur

2011. aasta kolmandas kvartalis oli Eesti ekspordi kasvutempo veel kiire, sisenõudlus aga ebakindlusest pärsitud. Seetõttu oli jooksevkonto ülejääk endiselt suur ja moodustas kvartali SKP suhtes mõõdetuna üle 7%. See on aastatagusega võrreldes samas suurusjärgus, ütles Eesti Panga ökonomist Andres Saarniit.

Viimase aasta jooksul on ekspordisektoriga võrreldes suurenenud sisenõudluse panus majanduskasvu ning jooksevkonto ülejääk pidanuks seetõttu vähenema. Sellele töötas vastu peamiselt kaks tegurit. Esiteks oli investeerimistulude väljavool SKP suhtes väiksem kui mullu, kuna välisinvestoritele kuuluvate äriühingute kasum Eestis kasvas aeglasemalt kui meie investorite tulud välismaal, ütles Saarniit. Teiseks olid Euroopa Liidu eelarvest laekuvad summad suuremad kui aasta tagasi. Seetõttu püsis jooksevkonto ülejääk SKP suhtes aastatagusega võrreldes peaaegu muutumatu.

Jooksevkonto ülejääk on 2011. aastal järjest kasvanud, kuid hakkab edaspidi aegamööda vähenema. Tavapäraselt ongi kolmanda kvartali jooksevkonto ülejääk tänu hooajalistele teguritele aasta suurim või puudujääk väikseim, mis samas ei iseloomusta kogu aastat. Näiteks ka mullu oli kolmanda kvartali jooksevkonto ülejääk SKP suhtes 7% ligidal, ehkki aasta keskmiseks kujunes vaid 3,6%. 

Seoses jooksevkonto ülejäägiga jätkus kolmandas kvartalis ka väliskohustuste vähenemine. Netovälisvõlg suhtena SKPsse alanes seejuures 9%ni.

Hetkel kuum