Sirje Rank • 3. mai 2012 kell 15:00

Mario Draghi: euro vajab visiooni

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi selgitas täna panga intressiotsusele järgnenud pressikonverentsi, mida ta silmas pidas, kui nimetas läinud nädalal vajadust luua fiskaalleppe kõrvale ka euroala kasvupakt.

Ühe osa sellest – Draghi sõnul kõige olulisema – moodustaks visioon, kus me tahame eurot näha kümne aasta perspektiivis.

„Selgus tuleviku osas on oluline majanduskasvu element,“ ütles Draghi, kutsudes määratlema lõppsihti ja tingimusi, mis eesmärgile jõudmiseks täita tuleb. Nii nagu seda tehti 90nendatel aastal, kus lõppsiht oli ühisraha käibelevõtt.

Nüüd tuleb näiteks määratleda, kas euroala riigid tahavad eelarveliitu, mis puhul tuleb liikmesriikidel tunnistada ka vajadust osa suveräänsusest loovutada. „See osa paktist on poliitiline, kuid kõige olulisem,“ ütles Draghi.

Teise osa paktist moodustaksid struktuurireformid, mis on igas riigis erinevad. Samas on läbivaks teemaks vajadus lõpule viia Euroopa ühisturu loomine ning suurendada paindlikkust ja mobiilsust euroala riikide tööturul.

Kolmanda osa kasvupaktis moodustaksid meetmed, millega Euroopa tasandil majanduskasvule ja töökohtade loomisele kaasa saaks aidata. Siia alla kuuluksid Euroopa Investeerimispanga laenuvõime suurendamine, et rahastada suuri üle-euroopalisi infrastruktuuriprojekte, ning ka ELi vahendite sihipärasem ja vajaduspõhisem suunamine.

Draghi sõnul loob töökohti eelkõige erasektor. Oluline on luua selleks tingimused.

Hetkel kuum