• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kinnisvara. Pankrotihaldur: igaühel on rahaline piir

  Eestis on kohtutäiturid ja pankrotihaldurid müüki pannud kümme kinnistut, mille alghind on üle miljoni euro. Kuidas aga sellistel enampakkumistel osaleda?

  Kahte, praegu ilmselt kõige kallimat kinnisvaraobjekti müüb pankrotihaldur Kalle Mõtsnik. Üks neist, ligi viiehektariline kinnistu asub Tallinnas Paljassaare sadamas Nõlva 9, kuulub Paljassaare sadama arendajale, ärimees Sergei Hadži firmale Fransertal ja selle alghind on 16 miljonit eurot. Äripäev kirjutas kinnistu müügist esimest korda 2009. aasta märtsis, kui kohtutäitur selle müüki pani. Esialgne hind oli 596 miljonit krooni, seejärel langes see 482 miljonile ning edasi sulas hind nagu kevadine lumi. Praegu on kinnistu müügis 19 miljoni euroga (ligi 250 mln krooni).
  Paljassaare sadama ühe suurarendaja, firma Fransertal omanik Sergei Hadži sai tänu loomingulisele raamatupidamisele ning mereäärse kinnistu korduvale üleshindamisele Sampo Pangast üle saja miljoni krooni. Ehkki 2009. aastal ütles Hadži, et kinnistu müük ei tähenda firma pankrotti ning otsitakse uusi investoreid, oli sama aasta septembris Fransertal juba ametlikult pankrotis.
  Mõtsnik müüb ka tervikvarana pankrotistunud ASi Biodiesel Paldiski 34 000ruutmeetrist tootmismaad Paldiski linnas, mille alghind on 5,9 miljonit eurot. Mõtsniku sõnul on Paldiski kinnistu mitmendat ringi müügis ja vaatamas on käidud seda päris palju. “Nii meilt kui ka välismaalt,” lisas ta.
  Tutvu objektiga. Potentsiaalsel ostjal soovitab Mõtsnik kindlasti tutvuda ostetava kinnistu tausta ja dokumentidega. “Kui pankrotivara ostetakse, tuleb arvestada, et pankrotihaldur on suhteliselt võõras isik ja tema ei tea reeglina selle vara ajalugu,” märkis ta. “Kui on kõige rohkem pakutud, siis tuleb see ära osta. Kui pärast müüki ilmnevad mingid vead ja probleemid, siis ostu tagasi pöörata enam ei saa,” selgitas Mõtsnik.
  Tal on olnud juhtum, kus alles hiljem selgus, et objektil puudus ehitus- ja kasutusluba, ning ostja soovis seetõttu hinda alla kaubelda. Mõtsniku sõnul ei pea pankrotitoimkond aga ostjale vastu tulema. “Meil on olemas kinnistusraamat, ehitusregister, detailplaneeringud kohalikes omavalitsustes – need kõik on avalikud dokumendid ja saadaval. Ostja võiks nendega tutvuda, et hiljem ei tekiks üllatusi, et tahtis ehitada üheksakorruselise maja, kuid saab vaid kolmekorruselise ehitada,” lausus Mõtsnik.
  Enampakkumise reeglite järgi tuleb osalejal tasuda konkreetseks kuupäevaks 10% tagatisraha, mis mittevõitnutele hiljem tagastatakse. Mõne objekti puhul ulatub tagatisraha üle miljoni euro. On see kõigil kohe võtta? “Kes tahab kallimat objekti, küllap tal peab ka rohkem raha olema. Hiljem makstakse neile, kes ei võitnud, reeglina raha tagasi järgmise tööpäeva jooksul,” selgitas Mõtsnik.
  Tark ei torma. Paljud varad on enampakkumisel juba mitmendat ringi ja nende hind ainult sulab. Küsimusele, kas esimeste pakkumiste peale üldse osalema tullakse, vastas pankrotihaldur, et see on nii ja naa. “Oleneb alghinnast ja objektist. Kui hind on madal, tullakse kohe ostma. Samas on kinnistul hüpoteegid peal ja hüpoteegipidajad tahavad ikka tavaliselt maksimumi kätte saada. Esimese pakkumise vastu ei pruugi keegi huvi tunda, sest tavaliselt pannakse kõrge hind,” ütles ta.
  Ehkki enampakkumises võib olla omajagu hasarti, on igaühe jaoks mingi kindel maksimumsumma. “Tavaliselt on igaühel ka rahaline piir ees, kustmaalt ta enam ei maksa, olenemata sellest, kui palju ta seda objekti ka ei tahaks,” kinnitas Mõtsnik.
  Enamasti viiakse pankrotimenetluses läbi avalik suuline enampakkumine. Kirjalikke enampakkumisi on Mõtsniku sõnul väga harva ja seetõttu ei saa pakkumisi väga tagasi lükata. “Tagasi saame pakkumised lükata vaid juhul, kui pole õigeaegselt laekunud kontole tagatisraha,” lisas ta.
  Kas on juhtunud, et endised omanikud on ostnud oma kinnistu tagasi pankrotivarana? “Päris otse võlgnik ikka ostnud pole, sest temal reeglina ju raha pole,” muigas Mõtsnik. “Aga eraisikute pankrottide puhul on teinekord korterid ühisvaras ning alles oli mul juhtum, kus abikaasa ostis ära teise poole kinnisvarast. Tema oli küll otseselt võlgnikuga seotud inimene.”
   
  Pane tähele
  Kümme kinnistut müügis enam kui miljonieurose alghinnaga
  Kohtutäiturite ja pankrotihaldurite müüki pandud kalleimad kinnistud ja nende alghinnad 29. septembri seisuga.
  Laste 1/Põllu 70/Raudtee 75/Valve 3, Tallinnkinnistu hoonestusõigus3 mln eurotEndine Hiiu lastehaigla, omanik Tallinna Lastehaigla. Hoonestusõigus kuulub Sillen Konsultatsioonidele. Arestitud Nordea panga Eesti filiaali kasuks, hüpoteegid ligi 1,3 mln, ligi 1,6 mln ja 703 eurot.
  Nõlva 9, Tallinn16 mln eurotLigi viiehektariline kinnistu ja hoonestusõigus Paljassaare sadamas. Kuulub pankrotistunud firmale Fransertal.
  Ringtee 2, 2a, Võru 242 a, Tartulisaks vallasvara2,4 mln eurotEttevõtja Rein Kilgi osalusega toiduainetööstuse kontsernile Pere AS kuuluva OÜ Pere Pagar kinnistud ja vallasvara. 2,1 mln eurone hüpoteek DNB Panga kasuks.
  Keevise 14/Lennujaama tee 9, Tallinn 2,7 mln eurotPankrotistunud puu- ja köögiviljade hulgimüüja OÜ Rigual kinnistu.
  Lõuna 50/Sihi 96, Tallinn1,3 mln eurotASi Lääne-Tallinna Keskhaigla omanduses olev kaitsealal asuv kinnistu.
  Rae põik 9, Paldiski5,9 mln eurotPankrotistunud ASi Biodiesel Paldiski tervikvara. Üle 34 000 m2 tootmismaa.
  Harku tee 3560, Alasi tee 7, 9, Harjumaa3 mln eurotKinnistul paikneb kahekorruseline büroo- ja tootmishoone suletud netopinnaga 4536 m2. Müüja OÜ VWF Kinnisvara.
  Kadaka tee 32, Tallinn1,56 mln eurotKinnistul asub kolmekorruseline büroo- ja laohoone. Omanik OÜ VWF Kinnisvara. 450 000eurone hüpoteek Danske panga kasuks ning 50aastane hoonestusõigus VFF Kinnisvara kasuks.
  Lao 5, Maardu 1,35 mln eurotKunagi pankrotistunud ASile Ceosil kuulunud tootmiskompleks, mille omanik on AS Reval Projekt.
  Tuukri 54, Tallinn1 mln eurotKinnistul asub 1960 ehitatud neljakorruseline äri- ja büroohoone. Omanik Bristol and Stone (2011) Mahagony OÜ. 39,46 mln kroonine hüpoteek SEB Panga kasuks, üürileping OÜga Krandul 2026. aasta jaanuarini.
   
  Mis on mis
  Enampakkumiselt leiab ka odavamat pankrotivara
  Vähem kui miljoni euro eest müügis olevad kinnistud
  Purdi mõis, Järvamaa990 000 eurotKolm kinnistut, kokku 4,4 ha. Omanik OÜ Tähepark. Kinnistule on seatud üle 14,1 mln kroonine (0,9 mln eurone) hüpoteek SEB Panga kasuks.
  Tammiku põik 8, Servaääre 1, Tuule 27, 25, Kohtla-Järve Lisaks vallasvara.990 000 eurotLisaks neljale kinnistule ligikaudu 3 mln tonni aher­ainet (mägi), kütusemahuti, kaks ehitussoojakut, sõiduauto haagis, vagunela­mu 395 Knaus 8203. Omanik on pankrotistunud OÜ Fioccosa.
  Roosikrantsi 4, Tallinn808 500 eurotOmanik Bristol and Stone (2011) Mahagony OÜ, 22,5 mln kroonine (1,4 mln eurone) hüpoteek SEB Panga kasuks. Koormatud 2026. aastani üürilepinguga OÜ Krandul kasuks.
  Paruni, Kobilu küla, Konguta vald, Tartumaa750 000 eurotPankrotistunud ASi Lihameister vara.
  Papsaare küla, Audru vald, Pärnumaa 63 kinnisasja tervikvarana.600 000 eurotPankrotistunud Claris Holdingu kinnistud.
  Kolde, Loo alevik, Jõelähtme vald600 000 eurotEnam kui 10 000 m2 elamumaa. Tegemist on kolme väljaehitamata hoonega Loo alevikus.
  Kinnistu Vasteliinas540 000 eurotOÜ Timmo Puutöökoda
  Mõisa tee 10, Aleviku põik 1, L1, L2, Jüri alevik Rae vald, Harjumaa480 000 eurotPankrotistunud ehituskaupade müüja OÜ CGM kolm kinnistut, millel lasuvad hüpoteegid SEB Panga, OÜ Tallinna Õigusbüroo ja Era Liising Grupp ASi kasuks.
  Pikk 54, Kuressaare487 200 eurotOmanik pankrotistunud OÜ Primus PR. 4,2 mln kroonine (268 000eurone) hüpoteek Swedbanki ja 12 mln kroonine hüpoteek Primus East kasuks.
  Jalaka 85, Soinaste küla, Ülenurme vald, Tartumaa480 000 eurotOmanik on pankrotistunud Eurowest.
  Sihi 122/Voolu 15, Tallinn460 000 eurotÜle 3000 m2 ärimaa, millel asub saun, müüja Tallinna linn.
  Randivälja tee 14, Tammiste küla, Sauga vald, Pärnumaa450 000 eurotKinnistul paikneb 2007. aastal rajatud kahekorruseline elamu ning kuur-garaaž. Omanik OÜ Goosberg Consult.
  Pikk 57-2, Tallinn400 000 eurotLigi 125 m2 kolmetoaline korter läbi kolme korruse, omanik James Canning Cooke. Hüpoteeke kokku 11,8 mln krooni ( 754 000 eurot) SEB Ühispanga kasuks.
  Rahu 7, Narva linn360 000 eurotEnam kui 34 000 m2 kinnistu kuulub pankrotistunud OÜ-le Neptumus. 21,5 mln kroonine hüpoteek Danske panga ja 3 mln kroonine hüpoteek Õigusbüroo Tehinger kasuks.
  Nugise tee 17, Harjumaa, Viimsi vald358 000 eurot1500 m2 kinnistul asub elamu. Omanik Pille Saarts. Hüpoteeke kokku ligi 6,2 mln krooni (396 000 eurot) SEB Panga kasuks.
  Narva mnt 19/21/ 23-69 ja 72 Tallinn350 000 eurotÄripinnad ja korteriomandid, viimased on koormatud üürilepingutega. Müüja Tallinna linn.
  Lääne tee 1, Pirita, Tallinn318 000 eurotPankrotistunud alkoholitootja Onistar ühe omaniku Igor Savenkovi kinnistu, mis oli esialgu müügis 550 000 euroga. Eraldi saab osta elamus asuva vallasvara hinnaga ligi 12 000 eurot. 5,8 mln kroonine (370 000eurone) hüpoteek SEB Panga kasuks. Savenkov müüb ka Viru 20 asuvat ligi 141 m2  korterit alghinnaga 256 500 eurot, samuti kinnistuid Paldiskis ja Viimsis.
  Allikas: varad.ee
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Vastukaja: retoorika, mis seob kõrge aktsiisi kliimaga, püsib kanajalgadel
Kütuseaktsiisi tõusu edasilükkamine teenib kogu ühiskonna huve, kirjutab Eesti Õliühingu juht Mart Raamat.
Kütuseaktsiisi tõusu edasilükkamine teenib kogu ühiskonna huve, kirjutab Eesti Õliühingu juht Mart Raamat.
Investorite riskijanu on taastumas Nafta tõusis 3 aasta tippu
Aasia aktsiaturud liikusid täna ülespoole, millele aitas kaasa investorite riskijanu kasv. Samas võib nafta hinna tõus kolme aasta tippu taaselustada inflatsioonihirmud ning mõjutada ka keskpankade rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Aasia aktsiaturud liikusid täna ülespoole, millele aitas kaasa investorite riskijanu kasv. Samas võib nafta hinna tõus kolme aasta tippu taaselustada inflatsioonihirmud ning mõjutada ka keskpankade rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Raadiohommik täis tipptegijate plaane 2022. aastaks
Äripäeva Raadio uue nädala hommikuprogramm ja ka saatepäev toob kuulajateni siinsete silmapaistvate ettevõtjate ja juhtide plaanid järgmiseks aastaks.
Äripäeva Raadio uue nädala hommikuprogramm ja ka saatepäev toob kuulajateni siinsete silmapaistvate ettevõtjate ja juhtide plaanid järgmiseks aastaks.
Soome ekspeaminister saab prisket tasu Venemaa riiklikult pangalt
Venemaa riigi enamusomanduses olev Sberbank suurendas nõukogu liikmete tasusid pea kolmandiku võrra, mida tunneb oma taskus peagi ka Soome kunagine peaminister Esko Aho, kirjutab Talouselämä.
Venemaa riigi enamusomanduses olev Sberbank suurendas nõukogu liikmete tasusid pea kolmandiku võrra, mida tunneb oma taskus peagi ka Soome kunagine peaminister Esko Aho, kirjutab Talouselämä.