Jaekaubanduses kasvavad tööjõukulud Eesti Panga andmeil kasumist kiiremini, mis võib tuua kaasa hinnatõususurve.
"Samas on ettevõtete võimalused hindu tõsta seni olnud piiratud – sellele viitab kaubandusliku juurdehindluse laiapõhjaline langus ja müügiperioodi pikenemine esimeses kvartalis võrreldes aastagusega," kommenteeris keskpanga ökonomist Kaspar Oja täna avalikustatud tarbijahinnaindeksi kasvu.
Statistikaameti teatel kiirenes inflatsiooni aastakasv mais 3,3%le.Aprilliga võrreldes tõusis hinnatase Eestis 0,2%. Esialgse hinnangu kohaselt kiirenes tarbijahindade aastakasv mais ka euroalal tervikuna, jõudes 1,4%ni.
Inflatsiooni mõjutas Eestis kõige rohkem üksikute toidukaupade järsk kallinemine, ehkki maailmaturul on toidutoore võrreldes poole aasta tagusega odavnenud. Puu- ja köögiviljade hinnatase tõusis aprilliga võrreldes vastavalt 4,9% ja 7,3%. Samas jätkus mais kütusehindade langus ja mootorikütused odavnesid 4,2%. Kui energiakulud ja toiduained välja arvata, siis ülejäänud kaupade ja teenuste hinnakasv ehk alusinflatsioon ulatus aastavõrdluses 1%ni.
Euroopa Keskpanga värske prognoosi kohaselt püsib inflatsioon euroalal Eesti Panga teatel nii käesoleval kui ka järgmisel aastal madalal tasemel. "Eesti tarbijate jaoks peaks see tähendama eeskätt tööstuskaupade aeglasemat inflatsiooni," selgitas Oja. Eesti ja euroala inflatsiooni erineb peamiselt Eestis turu avamisest tingitud elektri kallinemine, mis kasvatas maikuus hindu ligi protsendipunkti võrra. Tuleval aastal Eesti ja euroala teiste riikide inflatsiooni erinevus väheneb.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!