Laura Mallene • 27 märts 2013

SEB: uus kinnis-varabuum on veel aastate taga

SEB majandusanalüütiku Ruta Arumäe sõnul on küll kinnisvaraturul elavnemise märgid, kuid seda buumiga seondada on katse halli olukorda roosakana paista lasta.

”Kinnisvaraturul on esimesi elavnemise märke, kuid nagu ma juba ka öelnud olen, rääkida praegusest olukorrast kui millestki buumiga seonduvast, on katse halli olukorda roosakana paista lasta. Hetkel võime siiski rääkida vaid kinnisvaraturu vaikse taastumise algest,” kinnitas Arumäe.

Arumäe möönas, et buumi tekkimiseks on teoreetiliselt tingimused üsna soodsad: ülimadal euribor ja sellest tulenev madal laenuintress. ”Aga - siin ei saa unustada seda, et inimesi, kes selle soodsa intressiga laenu võtta saaks, ei ole hetkel kuigi palju. Need ongi peamiselt needsamad EKFLi poolt mainitud „uljad noored“, kellel veel laenukohustust ei ole,” sõnas Arumäe. ”Paljudel üle 30aastastel on laenukohustus juba olemas ning statistiliselt suur osa nendest oma laenuga „vee all“, mis jääb uue buumi tulekut takistama veel mitmeteks aastateks. Uute pealetulevate noorte hulk ei ole aga piisav, et üksi kinnisvarabuumi tekitada. Ning noored pole ka see grupp, kes ilma laenuta väga kinnisvaraturgu elavdama tuleks.”

Kinnisvarahindu on viimastel aastatel veidi ülespoole vedanud Arumäe sõnul peamiselt investorid, kel selleks laenu pole vaja olnud. Aga ka see vedur hakkab varsti ammenduma.

Täna saatis Eesti Kinnisvarafirmade Liit (EKFL) välja teate, et turul on buumi ilmingud.

Hetkel kuum