Ave Lepik • 8. mai 2013
Jaga lugu:

Sõnasõjas

Rahandusminister Jürgen Ligi ja Eesti Panga nõukogu liige Tõnis Palts vahetavad teravaid repliike riigieelarvesse mineva keskpanga kasumieraldise teemal.

Eile teatas Eesti Pank, et kandis 8,5 miljonit eurot ehk 25% oma eelmise aasta kasumist riigieelarvesse. Ligi soovis, et keskpank oleks eraldanud kasumist riigile 12,8 miljonit eurot, kuid nõukogu jäi 8,5 miljoni euro juurde.

Ligi sõnul oli ta oodanud suuremat rahaeraldust, kuid ta ei teinud nõukogule etteheiteid mitte summa, vaid panga nõukogu liikmete küüniliste kommentaaride pärast. "Jaan Männik teatas, et pikaajalise strateegia järgi tehti maksimaalselt võimalik 25% kasumieraldis. Paraku oli too "pikaajaline" piirang viis minutit varem endale ise kehtestatud ja kokkulepe Kreeka kasumi eraldi käsitlusest muutunud tavapärase eraldise vähendamiseks Kreeka kasumi võrra," selgitas minister.

Panga nõukogu liige Tõnis Palts vastas Ligile oma Facebooki kontol, et Eesti Pank ei ole äriettevõte ja tema ülesandeks ei ole kasumit teenida ja riigi vara suurendada. "Iga sent, mille ta annab oma kasumist ära riigile, halvendab Eesti Panga võimet täita oma põhiülesannet," kirjutas Palts. Paltsu sõnul ei ole Eesti Pank kunagi võtnud kohustust eraldada 25% oma kasumist riigile ning Ligi ei saa tema arvates kespanga eesmärkidest aru.

"Jutt sellest, et keskpank pole äriettevõte, on piinlik ja kohatu," vastas Ligi ERRi uudisteportaalile Paltsu juttu kommenteerides. "Ma ei ole vaidlustanud Eesti Panga nõukogu otsust ennast, selles on juriidiliselt kõik korrektne, ma juhin tähelepanu aumeeste kokkulepetele ja avalikkust eksitanud pressiteatele," lisas ta.

"Vaadates rahandusministri suhtumist ja seda, et ta nimetab täna nõukogu liikmeid küünikuteks, kahetsen, et ma ei nõudnud sel aastal nulleraldist. Eesti Pank, kel on vastutus Eesti arengu eest seista, ei saa anda raha valitsusele, kes selle ERMi suguste hulluste pärast lihtsalt aknast välja viskab. Kes siin küünik on?" lõpetas Palts.

 

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum