13. oktoober 2013 kell 21:00

Viis aktsiat, mida omada USA pankrotistumise korral

Poliitiline olukord Ühendriikides on jätkuvalt keeruline ning teadmatus tuleviku suhtes on üks peamisi asju, mida investorid vihkavad. Kui USA juhtub pankrotistuma, siis tasuks oma portfellis omada heldelt dividende maksvate firmade aktsiaid.

Standard & Poor’s 500 indeksis on praegu dividende maksvate firmade hulk viieteistkümne aasta kõrgeim. FactSeti andmeil ei maksa omanikutulu välja vaid veidi üle 80 firma, mis näitab, et dividendide maksmine on muutunud populaarseks kõiksugu erinevate ettevõtete hulgas.

Küll aga on dividendil ja dividendil vahe. Investor peab suutma eristada ohutut dividendiaktsiat kõrge tootlusega dividendiaktsiast. S&P 500 indeksis on isegi ettevõtteid, kes maksavad välja dividende vaatamata kahjumlikule äritegevusele. Selline tegevus ei saa olla pikas plaanis jätkusuutlik ning tähtis oleks leida firmasid, kes maksavad heldelt omanikutulu ning suudaks väljamakse suurust säilitada ka siis, kui poliitikute tõttu peaks maailma suurim majandus taas alla liikuma.

Valides välja viit dividendiaktsiat, sai kriteeriumiteks määratud, et turuväärtus peab olema üle kümne miljardi dollari, firma ei tohi olla kahjumis ning dividenditootlus peab ületama vähemalt 3%. Siin on need viis aktsiat.

 

Mis on mis

Eli Lilly

Dividenditootlus: 3,9%Aastane dividend: 1,96 dollaritAktsia hind: 49,15 dollaritEttevaatav P/E: 12,2

Ravimisektoris on Eli Lilly tõenäoliselt kõige ohutum dividendi maksev aktsia, kel on ka hea tootlus. Lootust aktsia hinna tõusmiseks annab ka analüütikute keskmine hinnasiht, mis on 57,6 dollarit. Firma näeb ette 2014. aasta kasumiks 2,77 dollarit aktsia kohta, mis varasemate väljamaksete tasemete puhul eeldaks 1,96dollarilist dividendi, mis oleks 70% teenitavast kasumist. Firma turuväärtus on 55 miljardit dollarit.

AT&T

Dividenditootlus: 5,3%Aastane dividend: 1,80 dollaritAktsia hind: 34,15 dollaritEttevaatav P/E: 13,7

Telekomisektor on traditsiooniliselt hea dividendimaksja ning AT&T pole erand. Firma turuväärtus on 180 miljardit dollarit, nad prognoosivad käesolevaks ja 2014. aastaks kasumite kasvu ning analüütikute keskmine hinnasiht aktsiale on 37,4 dollarit. Firma maksab välja umbes 73% enda teenitavast kasumist, mis jätab enam kui küll raha kasvuks ja investeeringuteks.

ConocoPhillips

Dividenditootlus: 3,9%Aastane dividend: 2,79 dollaritAktsia hind: 71,08 dollaritEttevaatav P/E: 11,9

ConocoPhillips maksab võrreldes teiste nafta- ja gaasifirmadega heldelt dividende. Sarnaselt Reynoldsile on Conoco­Phillips analüütikute keskmise hinnasihini tõusnud. Firma puhul on kõige atraktiivsem aga fakt, et nad maksavad välja kõigest 48% teenitavast kasumist, mis potentsiaalselt võiks tähendada veelgi suuremaid väljamakseid.

Reynolds American

Dividenditootlus: 5%Aastane dividend: 2,04 dollaritAktsia hind: 50,28 dollaritEttevaatav P/E: 15,2

Tubakafirmad on kõvad rahalehmad. Reynoldsi muudab konkurent Altria Groupist atraktiivsemaks fakt, et nad ei maksa välja üle 80% enda teenitavast kasumist. Reynoldsi puhul on see number 78%. 26 miljardi dollarilise turuväärtusega firma aktsia on hetkel liikumas analüütikute keskmise hinnasihi ümber.

Intel

Dividenditootlus: 3,9%Aastane dividend: 0,90 dollaritAktsia hind: 23,10 dollaritEttevaatav P/E: 12,2

Maailma suurim protsessorite tootja tegutseb üsna küllastunud turul, kus on kindel raha alati tulemas ning tehnoloogiasektoris on Intel suurim omanikutulu maksja. Aktsia hind on üsna lähedal keskmisele hinnasihile ning tegu oleks väga hea kaitseaktsiaga, kui turud peaksid hulluks minema. Isegi kui firma kasumid langevad, siis dividend peaks säilima, kuna välja makstakse kõigest 48% aastasest kasumist.

Hetkel kuum