Sirje Rank • 21. oktoober 2013
Jaga lugu:

Finantstehingute maks uuesti laual

Saksamaa sotsiaaldemokraadid käisid eile välja oma peamised nõudmised suure koalitsiooni moodustamiseks kantsler Angela Merkeli konservatiividega.

Kokku 10 olulisema punkti hulgas on nii kogu riigis miinimumpalga kehtestamine 8,5 euro tasemel tunnist kui finantstehingute maks, mille vastu on Euroopas huvi ilmutanud 11 riiki, Eesti nende hulgas.

Eile sai SPD oma liikmetelt rohelise tule koalitsioonikõneluste alustamiseks, mis algavad sel kolmapäeval. SPD juhi Sigmar Gabrieli sõnul püütakse Saksamaa uus valitsus ametisse saada jõuluks.

Merkeli CDU/CSU võitis 22. septembril toimunud valimistel ligi 42% valijate toetuse, kuid viis mandaati jäi parlamendis absoluutsest enamusest puudu. Nüüd üritatakse koalitsiooni SPDga, kellega Merkel oli nn suures koalitsioonis ka oma esimesel ametiajal.

SPD nõudmiste nimekirjas on esikohal üleriigiline miinimumpalk, mida Merkel ei ole sellisel kujul toetanud. Merkeli arvates peaks miinimumpalga kehtestamisel arvestama konkreetse majandusharu eripära.

SPD muude nõudmiste seas on pensionide tõstmine, hooldusteenuste parandamine, kvoodi kehtestamine, et saada firmade juhatustesse rohkem naisi, investeeringud haridusse ja infrastruktuuri, topeltkodakondsuse lubamine, majanduskasvu strateegia Euroopale. SPD on vastu Euroopa pankade otse rekapitaliseerimisele euroaala alalisest päästemehhanismist ESMist.

Koalitsioonilepingu, kui see sünnib, peab kinnitama hääletus SPD liikmete seas. Piisava toetuse peab ilmselt tagama miinimumpalga nõue. Maksude tõstmise nõudest, mis oli sotside keskne valimiskampaania teema, enam nii palju ei räägita, vahendas agentuur Bloomberg. 

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum