28. november 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Kaks aastakümmet salapärast vangistust

Mees vangistatakse põhjuseta üksikkongi kaheks aastakümneks, mille järel ta ootamatult vabastatakse – sellega muudetakse tema elu aga suuremaks põrguks, kui see oli vangistuses.

Mängufilm “Vana poiss” on režissöör Chan-wook Parki samanimelise Korea kultusfilmi (linastus 2003. aastal) uusversioon, mis omakorda baseerub jaapani koomiksil. Linateos kuulub oma mitmekülgsusega ühtaegu nii kriminaalse draamafilmi kui ka verdtarretava õudusfilmi žanrisse.

Film erineb oma ülesehituselt siiski suurel määral originaalist. Täiendusi on tehtud filmi süžees, samuti on muudetud ära lõpp. Naispeaosatäitja Elizabeth Olseni sõnul on uus lõpp originaalteosega võrreldes tunduvalt süngem ning ehmatavam. “Ma ei ole kunagi olnud niivõrd šokeeritud ja üllatunud, kui välja jätta film “Kuues meel”, mille lõpp pakkus samasugust üllatusmomenti,” kommenteeris Olsen novembri keskel filmi esilinastusel New Yorgis.

Lõputa ahelreaktsioon. Filmi keskmes olev Joe Doucette (Josh Brolin) röövitakse ja sunnitakse olema 20 aastat üksikkongis. Seda pealtnäha ainsagi põhjuseta. Vangistajate eesmärgiks näib olevat pakkuda mehele maapealse põrgu kogemust teda võimalikult kaua elus hoides ja piinates.

Ühel päeval kakskümmend aastat hiljem ärkab Joe Doucette üles aga taas vabas maailmas, mitte oma kongis. Ta on niisama ootamatult vabastatud, kui oli vangistatud.

Depressiivne ning segadust tekitav olukord sünni­tab mehe peas haiglase idee leida üles oma vangistajad, et saada teada oma vangistamise põhjus.

Enese üllatuseks keskendub ta aga valele küsimusele. Kogu müstika ei seisne mitte selles, miks ta vangistati, vaid hoopis selles, miks ta vabaks lasti.

Tunnustatud filmitegijad. Filmi loojateks on auhinnatud režissöör ja näitleja Spike Lee, kelle tuntumate filmilavastuste sekka kuuluvad krimipõnevikud “Keegi seestpoolt” ja “25. tund”, ning stsenarist Mark Protosevich, kes on varem olnud filmide “Thori” ja “Püünis” stsenaariumi autoriks.

Peaosatäitja Josh Brolini kohta võib väita, et tema näol on tegemist tänapäeva ühe parima märulifilmide näitlejaga. Üle ookeani on ta tuntud olnud küll juba kümneid aastaid, kuid globaalse tuntuse saavutas ta 2007. aastal Oscariga tunnustatud Ethan Coeni filmis “Ei ole maad vanadel meestele”. Sellele järgnesid edukad osatäitmised krimi­draamades “Eela orus” ja “Ameerika gangster”.  2008. aastal kinodesse jõudnud biograafilise filmiga “Milk” kandideeris Brolin ka parima kõrvalpeaosatäitja Oscarile.

 

Põnevik

“Vana poiss”

Režissöör: Spike LeeOsades: Josh Brolin, Samuel L. Jackson, Elizabeth Olsen jpt.Filmi pikkus: 1 h 44 minKinodes alates: 29.11

Hetkel kuum