Maksuameti juristid lõid õigusbüroo

03. jaanuar 2014, 00:00

Maksuametis juristidena töötavad Anu Toomemägi, Marika Salmistu ja Heli Insler lõid suve hakul oma büroo, mis pakub abi õigusvaidlustes. Maksunõu jagamine büroo juhi Toomemägi sõnul pakutavate teenuste hulka ei kuulu.

“Kahjuks ei saa jah. Nii kaua, kui ma olen maksuametiga töösuhtes, siis maksualast nõu meilt ei saa,” kinnitas juunis äriregistrisse kantud ettevõtte juhatuse liige ja partner Toomemägi. Pärnus töötav Toomemägi on maksu- ja tolliametis palgal juba 1997. aastast. Tema praegune ametinimi on pea­jurist, partnerid Insler ja Salmistu on juristid.

Maksuameti töötajatena käivad nad kohtus erinevates maksuvaidlustes riiki esindamas. Õigusbüroo internetilehel avaldatud tutvustusse pole juristid oma töökogemust maksu- ja tolliametis märkinud. Otseselt ei ole seal ka öeldud, et maksu­alaseid nõuandeid ei saa.

Nõustavad mitmes õigusvaldkonnas. “Me ei ole kodulehele märkinud, et me maksualast nõu ei anna, aga oleme märkinud, milles me anname,” selgitas Toomemägi ja lisas, et kuna maksunõustamisega pole nende teenused kuidagi seotud, ei ole selle info märkimine ka asjakohane. Kodulehe andmeil nõustavad ja esindavad juristid kliente nii tsiviil-, haldus-, väärteo- kui ka kriminaalmenetluses. Toomemägi sõnul tegelevad nad näiteks perekonna­õigusega, võlaõigusesse puutuvate küsimustega, käsitlevad lepingurikkumisi ja küsimusi, mis puudutavad omandisuhete reguleerimist.

Toomemägi kinnitas, et juristid töötavad büroos väljaspool nende tööaega riigiametis. Ka näiteks oma erakliendi esindamiseks kohtus võtab Toomemägi enda sõnul töölt vaba päeva. “Praeguse seisuga ei ole mul seda väga palju kasutada vaja olnud, sest enamik asju on kirjalikus menetluses,” ütles ta. Samuti kinnitas Toomemägi, et ei kasuta erapraksises maksuametis kogutavat infot või andmebaase ning oma tööandjat on juristid era­ettevõtlusega tegelemisest teavitanud.

Amet: huvide konflikti ei teki. Maksu- ja tolliameti avalike suhete juhi Ivi Papsteli sõnul on asutus oma töötajate eraärist teadlik. “Kõik kolm on ametit teavitanud teise tööandja juures töötamisest ning on kinnitanud, et huvide konflikti sellest tegevusest ei teki, kuna nad ei tegele maksu- ja tollivaldkonna õigusnõustamisega,” lisas ta.

Papstel selgitas, et eelmisel kevadel jõustunud uus avaliku teenistuse seadus lihtsustas avalike teenistujate võimalusi ettevõtlusega tegeleda. Lisaks muudeti osa seniste ametnike töösuhet ning sõlmiti nendega töölepingud. Selle kaudu muutus nende staatus ametnikust töötajaks. Sellisele töölepinguga töötamisele läksid üle ka kõik maksu- ja tolliameti juriidilise osakonna kohtumenetlusega tegelevad juristid.

Seadusega kooskõlas. “Kuna ametnikele kehtivad piirangud töötajatele ei laiene, siis on töölepinguga töötajatel täielik vabadus töötada lisaks mujal, luua ettevõtteid või olla nende juhtorganites, ilma et nad seaduse kohaselt isegi tööandjat sellest teavitama peaksid,” ütles Papstel. “Maksu- ja tolliametis on siiski kehtiva sisekorra eeskirja järgi ette nähtud, et töötajal on sellistel puhkudel kohustus tööandjat teavitada, mis annab ametile võimaluse võimalike huvide konflikti korral reageerida,” lisas ta.

Papstel märkis, et maksu- ja tolliameti juriidilise osakonna töötajatest on ametit oma kõrvaltegevusest teavitanud kokku 9 inimest. “Kõrvaltegevuse hulka kuuluvad nii  töölepingu kui ka käsunduslepingu alusel töötamine, aga ka näiteks tegevus MTÜ juhatuses ning õppeasutuses loengute lugemine,” ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2014, 18:16
Otsi:

Ava täpsem otsing