Puhkepäev. Näitus nagu kirju koer

03. jaanuar 2014, 00:00

Tartu kunstnike aastalõpunäitus on toonud kokku üle saja noore ja vanema ülikoolilinna kunstniku.

Aastalõpunäitused on üle Euroopa endiselt populaarsed provintsilinnade kunstisündmused, mis toovad kokku väga erineva tausta ja professionaalsusega kunstnikud ning panevad nad fakti ette, et esineda saab vaid ühe tööga. Tartu näitus ei ole selles mõttes erinev. Küll aga paistab seekord silma maalikunsti täieliku domineerimisega. Fotosid on kahetsusväärselt vähe, niisamuti skulptuure.

Tartu kunsti uued tuuled. Sajapealise kunstnikegrupi näituse kohta on raske midagi üldist öelda. Kuid Tartu kunst pole siiski unele vajunud ja nii on ka näitusel mõned tööd, mille juures tasub kauem peatuda.

Alumisel korrusel väikeses galeriis tõmbab pilku Madis Katzi fotodiptühhon “Nimetamata puu nr 1, 2”. Arne Maasiku stiilis mustvalged fotod markeerivad rääsunud loodust efektiga “enne ja pärast”. Katzi puhul võiks minna isegi nii kaugele, et võrrelda teda kaasaegse foto absoluutse korüfee Wolfgang Tillmansiga – Katzil on kindlasti potentsiaali tillmansilikuks efemeersuseks loodust pildistades ja võõristuslikuks emotsiooniks inimesi pildistades.

Katzi fotode kõrval on väike kuldne raam korsetis mehe pildiga ja süsimusta lillekompositsiooniga. Alan Proosa “kurjalillede” raam-skulptuur meenutab Laurentsiuse barokse süngusega üle valatud raame-maale. Noorimatest esinejatest peab mainima Edgar Juhkovi ja Robert Nutti ühistööd “Yolopõrsas”. Sea ja inimese hübriid jätab mulje mahakäinud inimesest, kes endiselt trööpab mööda Tartu tudengipaare ja arvab, et ta on igavesti noor, ilus ja tark. “Yolo” lühend on saanud väga populaarseks üle maailma ja see on lühend ingliskeelsest väljendist “You only live once” ehk sa elad ainult korra.

Tehnikate virvarr. Ado Vabbe nimelise preemia laureaat Laura Põld on üks edukamaid sellel näitusel esinevaid noori kunstnikke, kes tegeleb installatsioonikunstiga kõige laiemas mõttes, kombineerides seda mitmete tehnikatega. Kunstimaja monumentaalgaleriis asuv “Nesoi” viitab Vana-Kreeka vähetuntud müüdile saartejumalannadest.

Vanas headuses näeb veel Tartu põlist Ahti Seppetit ning tema fallosekujulist “Regaali”. Kaunilt virtuoossed on veel Jaan Luige õrnad pronksskulptuurid.

 

Ülevaatenäitus

 • “Tartu kunstnike aastalõpunäitus”

Tartu Kunstimaja, Vanemuise 26, Tartu
Näitus on avatud kuni 12. jaanuarini

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  02. January 2014, 15:37
  Otsi:

  Ava täpsem otsing