Eesti Eine seotud uue uurimisega

06. jaanuar 2014, 00:00

Varemgi negatiivset tähelepanu äratanud toitlustusfirma Eesti Eine on segatud järgmisse ­uurimisse, sest sõlmis Mereakadeemiaga lepingu, mis ei vasta hanketingimustele.

Kevadel avaldas “Pealtnägija” loo, kuidas Eesti Eine võltsis dokumente ja esitas valeandmeid, et saada 4,2 miljoni krooni eest toetust hoonele, mis oli taotlusperioodi alguseks tegelikult valmis. Selle juhtumi kohta käib Põhja prefektuuri majanduskuritegude üksuses eeluurimine.

Samal ajal on hoo sisse saanud teinegi uurimine – keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo alustas detsembris kriminaalmenetlust, millesse on taas segatud Eesti Eine.

50 000 euro võrra mugavam leping. Uus juhtum ulatub 2011. aastasse, mil Mere­akadeemia kuulutas välja hanke kadettide ja personali toitlustamiseks viieks aastaks.

Hanke võitis ainukese pakkujana Eesti Eine. Lepingu maht oli 950 000 eurot ja kestus viis aastat. Kuigi hankedokumentides oli nõue, et pakkuja investeerib toitlustamiseks 50 000 eurot, ei jõudnud see tingimus Mereakadeemia ja Eesti Eine ­vahel sõlmitud lepingusse.

Investeering tehti sööklasse. Keskkriminaal­politsei pressiesindaja Kaarel Kuusk kinnitas, et kriminaalmenetlus algatati riigi­hangete teostamise nõuete rikkumise paragrahvi alusel. Reedese seisuga kriminaalmenetlus käis, kuid kahtlusaluseid veel polnud.

Eesti Eine juht ja vastne omanik Indrek Kirss sõnas ülemöödunud nädalal, et kuuleb kriminaalmenetlusest esimest korda.

“See asi meenub mulle küll, see 50 000 eurot,” märkis Kirss. Tema sõnul täitis Eesti Eine hanketingimustes kirjas olnud kohustuse, sest Mereakadeemia Kopli tänava hoones rekonstrueeriti ja käivitati söökla. “Kui selle riigihanke vastu võtsime, siis teadsime, et selline kohustus on üleval,” teatas Kirss. Teisalt ei osanud ta öelda, kui suure summa ettevõte Kopli tänava sööklasse investeeris.

Skandaalselt lahkunud rektori avaldus. Mere­akadeemia rektori Roomet Leigeri andmetel oli kriminaalmenetluse algatamise ajendiks eelmise rektori Heiki Lindpere kuriteoavaldus, mille ta koostas mullu novembri lõpus oma viimasel tööpäeval.

Haridusminister Jaak Aaviksoo vallandas Lindpere päevapealt pärast Mereakadeemias tehtud teenistuslikku järelevalvet, sest tuvastati eelarve- ja finantsdistsipliini rikkumisi. Lindpere ei soovinud kriminaalmenetlusega seonduvat kommenteerida: “Esiteks, mina ei ole seda lepingut teinud. Ja teiseks, teiega ma üldse ei räägi.” Möödunud aasta lõpus avaldas Äripäev artikli, kuidas akadeemia finantsraskustesse viinud Lindpere püüdis haridusministeeriumist kaubelda kümne kuupalga suurust hüvitist.

Praegune rektor Leiger ütles, et lepingu Eesti Einega allkirjastas rektori kohusetäitjana töötanud haldus- ja finantsprorektor Aivo Lind. Viimane aga, et lepingu tingimused kooskõlastati haridusministeeriumiga.

Lepingu muudatustest ei teavitatud. Ministeeriumi avalike suhete osakonna konsultant Rein ­Joamets ütles, et ministeeriumis ei ole ühtegi dokumenti selle kohta, et lepingu muudatustest oleks teavitatud või muudatusi aktsepteeritud.

“Mereakadeemia on meile edastanud politseile tehtud avalduse ning ka sellele lisatud materjalis ei ole ühtegi kirjalikku märget konsultatsioonide kohta haridusministeeriumiga sellel teemal,” täpsustas Joamets.

Tema sõnul pole ka politsei selles küsimuses ministeeriumi poole pöördunud.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo kontrollib menetluse käigus Mere­akadeemia avalduses esitatud andmeid ja selgitab välja juhtumi täpsemad asjaolud, teatas Kuusk.

 

 Mis on mis

  • AS Eesti Eine

Põhitegevus toitlustusteenuse osutamine Tallinnas ja Harjumaal.
kliendid peamiselt haiglad ja koolid, tegeleb ka kohvikutes ja pakub catering-teenuseid.
Müügitulu 2012. aastal 2 323 000 eurot, sellest 65% teeniti haiglate toitlustamisest. Ligikaudu 25% andis laste- ja hoolekandeasutuste toitlustamine.
Kasum 2012. aastal 185 000 eurot.
Töötajaid 2012. aastal keskmiselt 111.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2014, 18:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing