Ärikinnisvara hinnad tõusevad mõõdukalt

Ave Lepik, Birjo Must 11. jaanuar 2014, 07:29

Alanud aastal on oodata mõõdukat ärikinnisvara rendi- ja müügihindade tõusu, eriti hea asukohas paiknevatel kvaliteetsetel pindadel.

"Hinnatud asukohas kaubanduspindadel võib tulla kuni 10% hinnatõus, büroopindadel ja lao - tootmispindadel kuni 5%," arvas Ober-Hausi Kinnisvara ASi äripindade spetsialist Maido Kalviste.

Ka Arco Vara äripindade osakonna juhi Tarmo Tuisu kinnitusel on hea rahavooga ärikinnisvara hind kindlasti tõusuteel. Samuti survestab tema sõnul uute pindade üüri- ja müügihindu ehitushinna jätkuv tõus. "Uute A-klassi büroohoonete puhul üürihinna tõusu siiski ei prognoosi. Ehituskulude kasv kajastub aga uute lao- ja tootmispindade hinnas," lisas Tuisk. 

Ettevõtjad eelistavad uusi hooneid

Vanemate büroopindade üürihinnad Tuisu sõnul püsivad, kuigi olenevad paljuski konkreetsest hoonest ja üürilepingute pikkusest. Tähtajaliste üürilepingute lõppemisel üritavad üürnikud hinda alla kaubelda, ütles ta.

Kuigi kaasaegsete äripindade rendihind ületab vanemate pindade rendihinda kuni 100% võrra, eelistatakse Kalviste sõnul enamuses siiski uusi hooneid vanadele. "Ettevõtted soovivad oma töötajatele paremaid tingimusi pakkuda ning uute pindade kõrvalkulud on madalamad kui amortiseerunud hoonetes," põhjendas ta.

Mõningast üürihindade tõusutrendi võib Kalviste hinnangul märgata hinnatud asukohas paiknevatel kvaliteetsetel pindadel. Iga valmiv või juba isegi planeeritav büroohoone mõjutab turu tasakaalu ning annab üürileandjale võimaluse kõrgema hinnataseme küsimiseks, lisas Kalviste.

Hinnatõus on mõõdukas

Ka Domus Kinnisvara äripindade valdkonna juhi Einar Vellendi sõnul on ärikinnisvara üüri- ja müügihinnad endiselt tõusulainel, küll aga mitte väga kõrge tõusunurgaga. "Umbes 7-10% hinnatõusu on järgmise aasta jooksul siiski oodata - esiteks inflatsiooni tõttu ja teiseks ei ole kõik hinnad veel masu ajast eelnevale tasemele tõusnud," arvas Vellend.

Kuigi Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse liikme Mika Sucksdorfi sõnul soovivad äripindade omanikud hindu tõsta, on firmade omanikud ja juhid tuleviku osas ettevaatlikud ega taha alanud aastal hinnatõusu näha. Küll aga võib tema kinnitusel oodata hindade tõusu äripindade müügi osas, kuna kassavooga objektide nõudlus ületab pakkumust ehk investeeringu tootlused langevad mõõdukalt.

Laienemist tuleb pikemalt planeerida

Sel aastal peaksid ettevõtjad ärikinnisvara puhul arvestama väikese hinnatõusuga ning pikemate läbirääkimisperioodidega.

Domus Kinnisvara äripindade valdkonna juhi Einar Vellendi sõnul avarduvad sel aastal ettevõtjail kindlasti valikuvõimalused pindade leidmisel. "Kui keegi kolib paremale pinnale, siis saab alustav ettevõte jällegi kolida vabaks jäänud pinnale soodsamatel tingimustel," sõnas ta. Lisaks peaks Vellendi sõnul arvestama ka väikese hinnasurvega ülespoole ning seda just kvaliteetsete pindade puhul.

Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse liige Mika Sucksdorff soovitas arvestada pikemate läbirääkimisperioodidega. Kuna kliendi poolt vaadates väga suurt uute pindade lisandumist turule ette näha pole, siis peaks laienemise- ja ümberkolimise plaane pikemalt ette planeerima, lisas ta.

Ka Arco Vara äripindade osakonna juht Tarmo Tuisk märkis, et hea hinna ja kvaliteedi suhtega ärikinnisvara otsitakse aktiivselt ka siis, kui turul tervikuna olulisi muudatusi ei toimu.

Kinnisvaraarendajail soovitas Ober-Hausi Kinnisvara äripindade spetsialist Maido Kalviste tagada koostöös maakleritega ankurrentnike olemasolu enne projekti valmimise tähtaega. "Kriisiaeg on mööda saamas ja turg on väga aktiivne ja laenuintressid soodsad, aga laenuraha saamine on pigem keeruline, kuna pangad analüüsivad tagatis- ja kinnisvara rahavoogude jätkusuutlikkust endisest palju põhjalikumalt," sõnas Kalviste.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. March 2014, 10:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing