42% kasutajaist koges mullu veebirünnakut

Indrek Kald 15. jaanuar 2014, 15:54

42% arvutite ja mobiilseadmete kasutajaist üle maailma langes mullu vähemalt korra rünnaku ohvriks, teatas andmeturbefirma Kaspersky Lab.

Kaspersky töödeldavate pahavarade arv on aastaga suurenenud 1,5 korda, jõudes 315 000ni päevas. Keskmiselt tõrjusid ettevõtte tooted mullu iga päev üle 4,5 miljoni veebirünnaku.

Peamisteks veebiohuallikateks tunnistati Venemaa ja USA: 45% eelmise aasta rünnakuid tehti nimetatud riikides paiknevate pahavararessurssidega.

Kaspersky eksperdid tõid esile ka riigid, kus veebis surfamise ajal on risk nakatuda kõige suurem. Pingerea esimestel positsioonidel paiknevad SRÜ maad.

Turvaauke rakendavaist rünnakuist 90,5% olid sihitud Java pihta. Selle Oracle'i toote turvaaugud on veebirünnakuis aktiivselt kasutusel.

Mullu ei kasvanud mitte ainult mobiilse pahavara arv, vaid suurenes ka nende rakenduste keerukus ja ohtlikkus. Ainuüksi oktoobris leiti pea 20 000 uut eksemplari, mis on pool 2012. aastal avastatud rakendustest.

Kokku tuvastati möödunud aastal mobiilse pahavara uusi modifikatsioone üle 104 000, mis on 125% rohkem kui 2012. aastal. Kõige ohtlikumad neist olid mõeldud raha ja konfidentsiaalse info varguseks.

Seejuures jäi kurjategijate peamiseks sihtmärgiks endiselt Androidi platvorm, sellele oli suunatud 98% kõikidest mobiilsetest ohtudest.

Kõige ohtlikumaks pahavaraks tunnistasid Kaspersky eksperdid seekord mobiilse pahavara Obad, mida levitatakse mitmeti, sh mobiilsete robotivõrkude (botnet) kaudu.

Kaspersky teatel jätkub mobiilse pahavara keerulisemaks muutmise tendents ka tänavu. Nagu varemgi, püüavad kurjategijad jõuda mobiilsete troojalaste abil seadmekasutaja rahani. Jätkub mobiilse õngitsemise, pangatroojalaste ja muude mobiilseadme omaniku pangakontole ligipääsu võimaldavate abivahendite areng.

Mis puutub pahavara levikusse, siis endiselt jätkub Androidi turvaaukude aktiivne ärakasutamine mobiilseadmete nakatamisel. Samuti prognoositakse, et algab mobiilsete robotivõrkudega kauplemine, mille eesmärk on edaspidi levitada nende võrkude kaudu teisi pahavararakendusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2014, 15:55
Otsi:

Ava täpsem otsing