Norra muretseb oma rikkuse pärast

Raido Neemre 23. jaanuar 2014, 19:49

Norra peaminister on väljendanud muret riigi suveräänse fondi üle, mis tegi selle aasta alguses kõikidest Norra kodanikest kroonimiljonärid – vähemalt teoorias.

Maailma Majandusfoorumil Davoses kõneledes ütles Erna Solberg, et fondi varasid peab investeerima, teenimaks tuleviku generatsioonide jaoks võimalikult suurt tulu. “See on väga suureks kasvamas ja me peame seisma selle eest, et see oleks mitmekesine,” ütles ta CNBCle. “See on meie pensionifond. Me peame olema kindlad, et see ei võta rohkem riske, kui vaja. See toodab meie pensionite jaoks häid intressitulusid.”

Maailma suurima fondi väärtus jõudis 8.jaanuaril tänu kõrgetele nafta- ja gaasihindadele 826,66 miljardi dollari piirile. Norra populatsioon on hinnanguliselt 5,9 miljonit elanikku.

Solbergi sõnul kaalutakse praegu seda, et kuidas saaks fondi kasutada erinevate majandussektorite ergutamiseks.

“Me uurime taastuvenergia allikaid, kuna me soovime investeeringuid selles sektoris suurendada,” lisas ta. “Meil on rohkem kannatlikkust kui enamikel investoritel. Me ei mõtle mitte ainult meie laste vaid ka lapselaste ja lapselapselaste tulevikule, mida me saaksime selle rahaga kindlustada.”

Solberg sõnas ka, et riigi konkurentsivõimelisus on prioriteet, kuna see liigub selles suunas, et riigi majandus sõltuks vähem naftast.

Norra suur sõltumine naftatööstusest muudab riigi naftahindade kõikumise suhtes haavatavaks. Pidev kahanemine võib riigi majanduskasvu väljavaateid märkimisväärselt mõjutada.

Norra majandus kasvas 2012. aastal 3%, kuid IMF usub, et riigi SKP kasv aeglustus 2013. aastal 1,6%le. 2014. aastast oodatakse aga taas 2,3% kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2014, 19:49
Otsi:

Ava täpsem otsing