Kas GMO on kahjulik või mitte?

25. jaanuar 2014, 09:57

Seni pole suudetud täielikult tõestada, et GMO meetodid meie elu ja loodust kahjustaks ning pole suudetud ka tõestada, et sellel mingit olulist mõju ei oleks.

Tänapäeval on internetist võimalik koguda väga lihtsalt suur hulk juba paarkümmend aastat tiirelnud legende. Kõik need on aga tavaliselt eriti umbmääraste väljenditena: on leitud, võivad olla, on täheldatud, võib juhtuda, on märgatud jne. Kui sensatsioonimaiad ajakirjanikud selle "uudise" üles nopivad ja omakorda pealkirjadega asja veelgi põnevamaks keeravad, siis ongi varsti entusiastid loosungitega tänaval. Ja siis püütaksegi väita, et me oleme taimedest pärinevaid mürke täis.

Samas näiteks Monsanto toodetav herbitsiid Roundup ei ole mitte ainult alternatiiv teistele herbitsiididele, vaid eelkõige diislikütusele. Tänu selle üldhävitavale toimele on olnud võimalik ära jätta kündmine kui kõige energiamahukam mullaharimisvõte. Traditsiooniliste viljelusviiside juures kulub hektari kohta ligikaudu 40 liitrit diislikütust (ligi 50 eurot) ja selle alternatiiv on 4 liitrit Roundupi (ligi 20 eurot).

Suhteliselt rikas vana Euroopa võib endale lubada veel kaunis kaua geenialaste arenduste kasutuselevõtu piiramist ja vähem efektiivse majandamise kinni maksmist. Kahjuks toimub see aga kõik meie, maksumaksjate arvel. Samas on oht, et jäädakse maha mujal maades ja piirkondades toimuvatest sellesuunalistest uuendustest. Järjest suurem on oht, et Euroopa põllumajandustoodang on kallima omahinnaga ja lõpmatu toetuste maksmine kurnab muud majandust järjest enam.

Masinate lõhkumine tööstusrevolutsiooni vastaste poolt ei takistanud omal ajal tehnilist progressi ja arengut. Nõnda ei ole ka võimalik lõputult nõuda, et sordiaretuses on vaid ajalooline ristamine lubatav ja kõik muud võtted halvad. Mida enam õpitakse geenidega muudatusi läbi viima, seda arusaadavamaks muutub see tavainimestele. Mõneti on üllatav, et kui erinev on sallivus loomakasvatuse ja tõuaretuse kaasaaegsete meetodite kasutamise suhtes. Näiteks muundatud geenidega vasika sündi hinnatakse ja jälgitakse hinge kinni pidades ning rõõmustatakse iga õnnestumise üle. Samas taimekasvatuses tehtav GMO on saanud hirmutavaks malakaks ja nii mõnedki piirkonnad on juba ennast GMO vabadeks kuulutanud. Kuid aretustöös geenidega teadlikult manipuleerimine saab kindlasti edaspidi sordi- või tõuaretuse tavaliseks meetodiks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. January 2014, 09:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing