Puhkepäev. Kiskjad rahajahil

07. veebruar 2014, 00:00

“Wall Streeti hunt” on legendaarse režissööri Martin Scorsese ja mitmekordse­ Oscari-nominendi Leonardo DiCaprio viies koostöö­projekt, mis põhineb finants­kurjategija Jordan Belforti memuaaridel.

Börs, ettevõtte loomine, suures mängus suurte rahadega tegelemine, pettus ja 22 kuud vangistust on faktid, mis võib kirjutada 1962. aastal New Yorgis sündinud ettevõtja Jordan Belforti nime taha.

Ahnusega haljale oksale. Belforti tee suure rikkuse ja pettuse suunas sai alguse L. F. Rothschildi investeerimispangas, kus ta töötas 1987. aastani müügimehena. Pärast seda, kui firma samal aastal toimunud börsilanguse tõttu kokku kukkus, asutas Belfort oma firma Stratton Oakmont. Algul ausalt tegutsema asunud ettevõtte töötajate isu kasvas suures mängus olles iga päeva. Edu, raha ja glamuur tulid kiirelt, nendega koos paraku ka ahnus.

Börsimaaklerite tõeline raskekaallane Belfort sai oma firmas kümme aastat tegutseda, rahapesu ja muude finantskuritegude vilju nautida, enne kui ta nende eest karistust pidi kandma hakkama. Firma Stratton Oakmont pettis 1500 investorilt välja ligi 200 miljonit dollarit, mille eest määrati mehele nelja-aastane vangistus ja 110,4 miljoni dollari suurune rahatrahv.

Aastal 2006 vanglast vabanenuna tõusis mees peagi aga fööniksina tuhast. Tema nime taga seisab nüüd tiitel motivatsioonikõneleja, ta teenib elatist oma pettusest pajatava kahe bestselleriks kujunenud raamatu “The Wolf of Wall Street” ja “Catching the Wolf of Wall Street” müügist, mis on tõlgitud 18 keelde, ning filmiõigustelt. Samuti pani ta aluse uuele firmale, seekord koolitusteenust pakkuvale ettevõttele. Sellest mehest kinodesse jõudev film kõnelebki.

Võidujooks rikkuse nimel. “Raamat (Belfoti “The Wolf of Wall Street” – toim) personifitseerib Ameerika sõltuvust saavutada rikkus iga hinna eest ja see ei ole muutunud,” võttis filmi mõtte väljaandes Vulture mullu augustis kokku Belforti kehastav Leonardo DiCaprio. See on näitleja sõnul aus lugu ahnusest ja korruptsioonist Wall Streetil, mis toimis 1990ndatel nagu Metsik Lääs.

Selle toimimise edasi andmiseks ja telgitaguste paljastamiseks veetis DiCaprio nädalaid koos Belfortiga, et saada teada täpsemaid ja intiimseid detaile mehe enda ja tema firma kohta. “Me ei maali pilti inimesest, kellest me tahame, et inimestel kahju oleks,” sõnas DiCaprio, mistõttu näebki filmi arenedes ka seda, kuidas mehe elu hakkab pidevalt tehtavate valede otsuste tagajärjel koost lagunema. Film kandideerib viiele Oscarile – parim film, parim režissöör, parim meespeaosa, parim meeskõrvalosa, parim mugandatud stsenaarium.

 

Fookuses

 • “Wall Streeti hunt”

Režissöör: Martin Scorsese
Osades: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Kyle Chandler, Jean Dujardin, Matthew McConaughey, Jon Favreau, Jon Bernthal jpt
Filmi pikkus: 2 h 59 min
Kinodes alates: 7.02

 

Tasub teada

 • Börsimaailma filmiklassika

“Trading places” (1983)
Lugu  edukast ärimehest ja kodutust sulist, kelle teed kohtuvad, kui nad on endalegi teadmata osa ühest kihlveost.

“Wall Street” (1987)
Lugu noorest börsimaaklerist Bud Foxist, kes ihaldab jõuda omal alal tippu. Selleks otsib ta sidet oma kangelase, rahamaailma valitseja Gordon Gekkoga. 

“Rogue Trade” (1999)
Tõsieluline lugu Nick Leesonist, ambitsioonikast börsimaaklerist, kes laseb 1995. aastal pankrotti ühe vanimatest ja olulisematest pankadest Suurbritannias – Barings Banki.

“Boiler Room” (2000)
Kolledžist väljavisatud Seth Davis saab tööd maaklerina investeerimisfirmas, mis lubab talle kiiret teed rikkuseni. Peagi tuleb ilmsiks, et töö, mida ta teeb, ei ole nii ilus ja seaduslik, nagu talle lubati.

“Wall Street: Money Never Sleeps” (2010)
Kunagine Wall Streeti ”ahnuse prohvet” Gordon Gekko vabaneb pärast pikki aastaid vanglast ja proovib ronida tagasi tippu.

“Margin Call” (2011)
Mängufilm jälgib ühe investeerimispanga tähtsaid ninasid 24 tunni jooksul. Ajal, mil finantskriisi peatset saabumist on juba aimata.

“Arbitrage” (2012)
Robert Miller on karismaatiline aferist. Suurt raha teenib ta õhku müües. Ühel hetkel hakkab tema äri aga allamäge minema. Robert püüab meeleheitlikult oma riskifondi suurpangale müüa, enne kui mahhinatsioonid ilmsiks tulevad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. February 2014, 16:06
  Otsi:

  Ava täpsem otsing