Teeme seadused arusaadavaks

27. veebruar 2014, 00:00

Koostame selged seadused, millest saab aru iga nn keskmine inimene. Õigus- ja finantsteadmised võiksid alguse saada juba põhikoolist, et luua tulevikuks vundament, mis ­aitab ennetada laenukoormast stressis ühiskonna tekkimist.

Sukeldumine bürokraatiasse tekitab selguse asemel segadust. Õigusaktide paljusus, kus isegi lihtsad asjad on ülemäära reguleeritud, ei täida oma tegelikku eesmärki. Sel aastal muutus üle 70 seaduse ligi 400 kehtivast seadusest. Enamik inimesi ei tea nende sisust midagi, sest ei jõua neid pidevaid muutusi jälgida. Ühiskonnas puudub õigusstabiilsus.

Aega ei ole. Õigusaktide endale selgekstegemine ja mõistetu kinnistamine võtab aega. Tänapäevase kiire elurütmi juures aga aega ei ole. Õigusvaldkonnas toimub pidev liikumine, mis on muutunud pidevaks kiirustamiseks ning lõpptulemusena muutub esialgu võidetud aeg kaotuseks, mille eest tuleb maksta kõrget hinda.

Kui seadused on nii arusaadavad, et nende sisu on keskmisele inimesele mõistetav, aitab see suuresti kaasa riigi terviklikule arengule. On oluline, et kodanikud mõistavad oma ­õigusi ja kohustusi ja tunnevad rahanduse põhimõtteid. Selle saavutamiseks on vaja reformida ka haridust. Juba põhikoolis omandatud teadmised õigusest ja rahandusest kasvatavad vastustustundlikke,­ ettevõtlikke ja teadlikke kodanikke.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT, Raidla Lejins & Norcousi, Saku Õlletehase, Tallinna Vee ja Äripäeva arvamuskonkursi “Edukas Eesti” raames.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2014, 19:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing