London pole veel start-up’e täis

05. märts 2014, 00:00

Suurbritannia kultuur on muutunud üha ettevõtjasõbralikumaks ning tärkavate Aasia start-up-turgude taustal ei saa kuningriiklased vaid oma ettevõtjatele lootma jääda, ütles Tallinnas esinenud ­Briti ettevõtja ning mentor ­Andrew Humphries. Seega on asunud britid ise Balti idufirmasid Londonisse meelitama.

Rahvusvahelise ettevõtjate programmi mentor ja kogenud idufirmade käimatõmbaja Andrew Humphries külastas ­eile Tallinna Suurbritannia riikliku äriarendusagentuuri ringreisi käigus, et riisuda siit kohalike tärkavate idufirmade koorekihi väärtuslikud kontaktid ning pöörata nad Londoni-usku võimalikult varajases faasis.

Eesti start-up’i-kogukonna eestvedajate meelest oleks kohalike idufirmade aegsasti Suur­britanniasse kolimine täiesti win-win-olukord.

Oma ärimeestest ei piisa. “Start-up’ide Suur­britanniasse kutsumine on teadlik tegevus, sest me teame, mis meil pakkuda on. Me võimaldame neile suurt turgu, kiiret kaasaminekut uudsete tehnoloogiatega ning äri vaatevinklist väravat kogu ülejäänud maailma,” rääkis Humphries.

Humphries selgitas, et üha enam ülikoolilõpetajaid ei suundu mitte reatööle investeerimispanka või teadusesse, vaid nad loovad oma start-up’i.

“Briti valitsus on aru saanud, et me ei saa uue rikkuse loomisel loota vaid oma kodanikele. Seega püüame meelitada endi sekka talente üle maailma. Kui mõelda suure rahvaarvuga riikidele nagu Brasiilia, Hiina, Indoneesia või Malaisia, siis seal elab väga-väga palju inimesi, kes kõik tahavad pirukast oma osa saada, läänemaailm ei saa loorberitele puhkama jääda.”

Arengufondi tegevjuhi Pirko Konsa sõnul ei peaks Eesti kindlasti oma ettevõtete pärast ärakolimishirmu tundma, sest enamik Eestist lahkunud idufirmasid hoiab Eestiga sidet. “See on ainult hea, kui start-up’id leiavad võimalikult varakult üles oma õiged kliendid suurel turul. Need, kes peavad kolima, teevad seda niikuinii. Ettevõtjad teevad ikka ratsionaalseid otsuseid,” sõnas Konsa.

Ka Eesti start-up-kogukonna arendaja Andrus Oks Smart­capist nõustus, et isegi seemne­investeeringute faasis Eestist lahkunud ettevõtted tekitavad reeglina endale Eestiga mingisuguse ühenduse. “Rahvusvaheline võrgustatus on eriti oluline tehnoloogia-start-up’idele ning just skaleerimiseks on Suur­britannia üks paremaid kohti. Kui esimene pingutus siin ära teha, jääb sellest Eestisse kindlasti mingi positiivne jälg maha, olenemata, millisesse maailma riiki ettevõte kolib,” sõnas ta.

 

Mis on mis

 • UK Trade & Investment (UKTI)

Briti valitsuse äriarendus­­agentuur, mis pakub välisfirmadele tasuta nõustamist ja tuge, kui need tahavad investeerida või kolida Suur­britanniasse.
Global Entrepreneur Programme võimaldab varases faasis ettevõtetel ­Suurbritannias oma toodangut skaleerima asuda.
Programm on pannud nelja aastaga aluse 250 rahvus­vaheliselt edukaks saanud ettevõttele e-tervise, tarkvaraarenduse, nanotehnoloogia, küberturvalisuse, digitaalmeedia jt valdkondades.
Idufirmad on loonud üle 2000 töökoha ning kaasanud üle miljardi dollari investorite raha.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  04. March 2014, 19:56
  Otsi:

  Ava täpsem otsing