Kas pulliturg kestab veel ühe aasta?

Fredy-Edwin Esse, California, Kristi Malmberg 09. märts 2014, 13:41

Ühendriikide aktsiaturud tähistavad täna käimasoleva pullituru viiendat sünnipäeva, olles toonud investoritele selle aja jooksul raha kordades tagasi.

Väga paljudel investoritel on endiselt meeles, kui suure pauguga eelmine pulliturg 2007. aasta oktoobris lõppes, ja see ehmatas paljusid aastateks aktsiaturgudelt eemale. S&P 500 sulgus 2009. aasta 9. märtsil 676,53 punktil, mis tähendab 2007. aasta oktoobri tipust 57% kukkumist. Tegu oli USA peamise aktsiaindeksi madalaima tasemega pärast 1996. aastat.

Hea uudis on aga see, et need vähesed viiendast sünnipäevast edasi kestvad pulliturud on tavaliselt edasi rallinud, tõus on veninud kuni 10 aasta pikkuseks. Ja ajalugu on näidanud, et keskmine tootlus kuuendal aastal on 26%. Sel aastal on S&P 500 teinud juba mitu uut kõigi aegade rekordit, kuigi tõus aasta algusest on vaid 1,5%.

Halb uudis on aga see, et erinevalt varasematest pulliturgudest on Föderaalreserv seekord agressiivselt jala gaasipedaalile vajutanud ning võlakirju miljardite eest kokku ostnud (kuigi nüüd vajutatakse taas vaikselt pidurit). Lisaks näitas S&P 500 eelmisel aastak juba haruldaselt kõrget tootlust 30% juures. Lisaks pole USA majandus suutnud saavutada 3% kasvumäära, mis on alates 2005. aastast olnud kättesaamatu.

"Peaaegu kõigile pulliturgudele on majanduslangus kriipsu peale tõmmanud, mistõttu me vajame jätkuvat majanduskasvu," kommenteeris MarketWatchile LPL Financiali turustrateeg Jeff Kleintop.

Investorid ei saa võtta pullituru kestmist iseenesestmõistetavalt, sest pärast teist maailmasõda on vaid käputäis pulliturge tähistanud oma kuuendat sünnipäeva. Koos käimasolevaga on 1945. aastast olnud 12 pulliturgu ning nendest vaid pooled jõudsid üldse enda viienda sünnipäevani.

Neist omakorda pooled kestsid vähemalt kuus aastat. Nende hulka kuuluvad 1956. aasta augustis läbi saanud 7aastane pulliturg, 1980. aasta novembris lõppenud 6aastane ralli ning 2000. aasta märtsis läbi saanud ligi 10aastane pulliturg, mille jooksul S&P 500 kerkis üle 400%.

Suhtarve jälgivatele investoritele võib praegune olukord tekitada aga kahtlusi. 2009. aasta märtsis oli S&P 500 kasumi-hinna suhe (P/E) kukkunud 11kordseks. Nüüd on see tagasi üle 17 korra, kus see oli 2007. aasta lõpus. See tähendab, et kasumid peavad kasvamist veelgi kiirendama, et maha rahustada suhte ülekuumenemist. Vastasel juhul ütlevad investorid, et aktsiad on liiga kalliks läinud, ning turud asuvad langusse.

Kleintopi sõnul kaotavad pulliturud üldjuhul oma hoo, kui 12 kuu tagasivaatav P/E tõuseb 17 ja 18 korra vahele. Tema hinnangul suudavad kasumid praegu veel valuatsioone toetada, kuid järgmist suurt tõusu need enam vastu ei pea.

Investorid enamasti teavad, kui aktsiad on kallid, ning seda näitab ka analüütikute konsensus. Bloombergi küsitluse kohaselt kasvab S&P 500 indeks pärast marulist kasvu mullu sel aastal suurema ühekohalise protsendi jagu. See tähendaks pullituru jätku.

Enesekindlust ralli jätkumisele lisab ka fakt, et praegust tõusu pole vedanud üks kindel sektor, vaid koorem on jaotatud ühtlasemalt. Ei pea ilmselt meelde tuletama, mis juhtus, kui 1990ndatel vedas pulliturgu tehnoloogiasektor. Nagu kõrvalolevast tabelist on näha, on praegust tõusu kandnud eelkõige luksuskaupade, finants-, tööstus- ja tehnoloogiasektor.

Võtmetähtsusega tegurid pullituru jätkumiseks:

- USA majanduskasv peab hoogustuma ning saavutama 2014. aasta lõpuks vähemalt 3% kasvu, millele aitaks kaasa autotööstus ja kinnisvarasektor.

- Kasumid aktsia kohta (EPS) peavad 2014. aastal suurenema kõrge ühekohalise protsendi jagu koos kasvavate käivetega. S&P Capital IQ prognoosib EPSi kasvu 8% ning käibe suurenemist 3,7% jagu.

- Kongress peab andma märku, et töötab märkimisväärse maksureformi suunas 2015. aastaks, et aidata kiirendada kapitalikulutusi ning tuua kodumaale tagasi firmade välismaal teenitud kasumid.

- Kasumi-hinna suhtel põhinevad valuatsioonid peavad olema toetavad.

Allikas: S&P Capital IQ

Mis on mis?

- Pulliturg (bull market) - pikemaajaline tõusutrend, mis on seotud investorite kasvava kindlustundega ja motiveerib investoreid edasiste kasumite ootuses ostma.

- Karuturg (bear market) - pikemaajaline langustrend, mis tuleneb laiaulatuslikust pessimismilainest. Enda silme ees ainult uusi suurenevaid kaotusi nägevad investorid müüvad ja koos negatiivse meelestatusega kaasneb pikk allakäigutrepp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2014, 08:52
Otsi:

Ava täpsem otsing