Uuri ekspordituge nõunikelt

10. märts 2014, 00:00

Eesti eksportööridel on enamasti olemas hea toode ning isegi piisav tootmisvõimekus. Probleemiks osutub õigete edasimüüjate kontaktide leidmine välisturgudel, seda eriti kaugematel turgudel.

Siseturu väiksusest tulenevalt on Eesti majandus väga suures osas sõltuv ekspordist. Samuti on tõsiasi, et eksporditurgudena domineerivad lähiturud ning sageli on ettevõtete ekspordikontaktid juhuslikku laadi ja strateegia korralikult läbi mõtlemata.

Eraldi agentuur. Hannes Kask tegi 6. märtsi Äripäevas ettepaneku, et tööstusettevõtete toodangu ja teenuste eksportimiseks tuleks luua tsentraliseeritud agentuur, mille põhitöö oleks Eesti toodete ja tootmisressursside müük välisturgudel. Kindlasti on teretulnud äriühingu turuletulek, kes vahendaks selliste väikefirmade toodangut, kes ise ei ole valmis veel eksportima.

Samas pakub Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) juba praegu mitmeid eksportööridele suunatud teenuseid. EAS on võtnud selge suuna otse­toetuste jagamiselt kvaliteetsete teenuste pakkumisele. Ekspordi valdkonnas hõlmavad need teenused lahendusi probleemidele, mis on suurim takistus Eesti ekspordikasvule. Välja on töötatud teenustepakett, mis aitab leida õigeid partnereid ja kliente läbi kontaktiotsingu, ekspordipartneri otsingu, ühisstendide rahvusvahelistel ärimessidel ja kontaktreiside, et viia eksportöörid kokku just neile sobivate ettevõtetega välisturgudel.

Selletaoliste teenuste ja toe pakkumiseks on hädavajalik Eesti ettevõtteid nõustav tugi­struktuur eksporditurgudel. Praegu töötavad EASis ekspordinõunikud, kes nõustavad Eesti ettevõtteid igapäevaselt turule sisenemise küsimustes kuues riigis – Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal ja Suurbritannia. Esindajate ringi on plaanis veelgi laiendada ja seda just lähiriikides.

Kaugemad turud. Samas vajavad eksportöörid hädasti abi ka lähiturgudest kaugemal, kus on oma esindaja hoidmine kulukas. Selleks oleme välja töötamas partnervõrgustikku üle maailma, mis suudab pakkuda esmast tuge Eesti eksportivatele ettevõtetele, et tagada nende sujuv sisenemine ja õigete kontaktide leidmine ka kaugemal. Eksootilisematel turgudel eksporditugiteenuste pakkumine aitab majandusel ühtlasi hajutada geograafilisi riske ja vähendada suurt sõltuvust Skandinaaviamaade turgudest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. March 2014, 19:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing