10 000 eurot võitis Tarmo Tanilas

12. märts 2014, 00:00

Äripäeva korraldatud “Eduka Eesti” arvamuskonkursi peavõit läks Swedbanki vanemale investeeringute juhile Tarmo Tanilasele, kes pani ette idee luua vabatahtlik pensionikonto.

Teise koha ja 3000 eurot võitis vandeadvokaat Rein Ruusalu ideega suurendada tarku investeeringuid. Kolmas koht ja 2000eurone preemia läks investor Raivo Heinale, kes tegi ettepaneku hakata juba koolis õpetama rikkaks saamist.

Tarmo Tanilase võidulugu lahendab probleemi, mis puutub igaühesse: pikaajalise säästmise süsteem ei toimi. Seetõttu seadis ta endale eesmärgiks välja pakkuda lahendus, mille rakendamine võimaldaks kõigil inimestel koos riigi abiga pikaajaliselt oma hoiupõrsale korraliku rasvakihi kasvatada. Süsteem täiendaks juba toimivat teist pensionisammast ja sellega liitumine oleks vabatahtlik. Samuti oleks inimesel endal võimalik oma sääste konto kaudu investeerida.

Kaks korda rohkem raha kuus. Tanilas ei tõtta lubama, et tema väljapakutud pensionikonto süsteem lubab igaühel vanast peast palmisaarel puhata, kuid praegusest pensionisammaste süsteemiks paremaks peab ta oma ideed kindlasti – eelkõige sellepärast, et see suurendab tulevase pensionäri enda vastutust ning samas vabadust oma rahaga ümberkäimisel.

“Uue investeerimisskeemiga liitunud isikule avab pank eraldi arvelduskonto, kuhu tööandja suunab iga kuu 5% tema netopalgast,” kirjutas Tanilas võiduloos.

“Riik alandab süsteemiga liitunud inimese tulumaksumäära 5% võrra ning kannab sealt laekuva summa samale pensionikontole. Varasemaga võrreldes ei maksa riik pensionifondi sissemaksetelt järgmisel aastal tulumaksu tagasi, sest kohe rakendataks madalamat maksumäära. Raha suunataks alati säästmisesse, mitte tarbimisse. 12 000eurose aastapalgaga ja 5% kuus säästvale inimesele koguneks tulumaksu reinvesteerimisel pensionikontole igal aastal sissemaksetena senise 573 euro asemel pisut üle 1000 euro.”

Õpi koolis rikkaks. Teise koha võitnud Rein Ruusalu tegi ettepaneku sätestada riiklike investeeringute programm, pidades silmas eelkõige “tarku” investeeringuid. “Suurendame Eesti teadus- ja arendustegevuse kulutusi SKPst ühe protsendipunkti võrra ning seame pikaajaliseks eesmärgiks TA kulutuste viimise pideva tasemeni 4% SKPst,” kirjutas Ruusalu.

Raivo Heina ettepanek muuta rikkaks saamise õpetus koolis omaette aineks sai inspiratsiooni ajakirjandusest loetud lotovõtja pihtimusest. Lotovõitja jutustas ajalehele, mida ta kavatseb võidetud summaga peale hakata. Hein pani kirja, kuidas võitja tegelikult oleks pidanud võidusummaga ringi käima, ja soovitas seda juba koolis õpetada, et inimesed oma raha rumalalt ei raiskaks.

Kuue nominendi hulka jõudsid veel vandeadvokaat Rait Kaarma idee viia Eesti viie maailma lapsesõbralikuma riigi hulka, suhtekorraldaja Ivo Rulli ettepanek saata ajaloo prügikasti kaheksatunnise tööpäeva standard ning ettevõtja Jüri Mõisa kirjutis ettepanekuga hoolida senisest enam oma talentidest.

  • 10 000 euro võitja väärtustab vastutust

Pankur Tarmo Tanilas ütles intervjuus Äripäevale, et tema välja pakutud vabatahtliku pensionikonto süsteem annab inimesele paremad võimalused, kui tal praegu on.

“Kui inimene ise paneb viis protsenti juurde ja riik samuti, siis koguneb inimesel iga kuu kaks korda rohkem raha kui praegu,” sõnas Tanilas. “Mis aga kõige olulisem, kui inimesele endale antakse võimalus selle pensionikonto kaudu investeerida, siis ta võtab sellega automaatselt suurema vastutuse ja ühtlasi harib ennast rohkem.”

Tanilas ütles, et ka panga huvi on see, et inimesed ise endale sääste koguksid. “Swedbankis on arutatud, miks juba üle kümne aasta toiminud kolmas sammas inimesi ei huvita,” rääkis ta.

“Eduka Eesti” võitja ei välistanud, et Swedbank võib kaaluda tema ettepaneku teokstegemist, kuid juhtis tähelepanu sellele, et see eeldab mõningaid seadusemuudatusi.

 

 

Mis on mis

  • “Eduka Eesti” arvamuskonkurss

Korraldajad: Äripäev, Danske Bank, EMT, Tallinna Kaubamaja, Saku Õlletehas, Tallinna Vesi ja Raidla Lejins & Norcous
Peaauhind: 10 000 eurot, teisele kohale 3000, kolmandale 2000 eurot
Eesmärk: ärgitada ja hoida debatti Eesti edu üle ning vahendada avalikkusele värskeid ideid Eesti arengu kiirendamiseks

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. March 2014, 19:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing