Uus võimuliit ammutab lisaraha maksudest

18. märts 2014, 00:00

Uus koalitsioon näeb oma lubaduste täitmise katteallikatena paindlikumat finantsjuhtimist, alkoholi- ja tubakaaktsiisi kiiremat tõusu ning erimärgistatud kütuse maksuerandite asendamist täpsemalt suunatavate toetustega. Riigi­kogu rahanduskomisjoni juht Sven Sester aga kahtleb nendes katteallikates ja peab uue valitsusliidu tegevust münchhausenlikuks.

Reformierakond ja sotsid leppisid eile kokku, et tuleval aastal langeb tulumaks 1% võrra, tulumaksuvaba miinimum tõuseb 154 euroni ja toetatakse töötuskindlustuse määra vähenemist 0,6% võrra.

“Uus koalitsioon langetab tööjõumakse nii, et töötajatele ja ettevõtjatele jääb järgmisel aastal kätte rohkem kui 100 miljonit eurot,” ütles peaministri­kandidaat Taavi Rõivas pressiteates.

Lisatulu ka maksupettuste vähendamisest. “Katteallikatena näeme ette efektiivsemat ja paindlikumat finantsjuhtimist, rahva tervist kahjustavate ainete – alkoholi ja tubaka – aktsiisi kiiremat tõusu ning erimärgistatud kütuse maksuerandite, välja arvatud põllumajanduses ja väikelaevadel kasutatava kütuse osas, asendamist täpsemalt suunatavate toetustega. Samuti Eesti Loto reklaamiõiguste laiendamisest tuleneva lisatulu ning maksupettuste vähendamise meetmetega ja salaturuvastase võitlusega,” sõnas rahandusminister Jürgen Ligi.

Uus valitsusliit säilitab Ligi sõnul eelarves struktuurse tasakaalu.

Riigikogu rahanduskomisjoni juht Sven Sester (IRL) tunneb aga muret uue valitsuse eelarve koostamise pärast, kuna ei näe neid katteallikaid, millel uue valitsuse plaanid baseeruvad. “Praegusel hetkel tundub kogu see tegevus münchhausenlik. Lähipäevad annavad aru, mida on püütud teha. Mina ei ole seda kullaallikat leidnud,” ütles Sester.

“Ärevaks teeb see, et me ei tea veel kevadist majandusprognoosi, mis on tulemas alles aprillis. Võtta täna endale juba kohustusi, ilma uue majandusprognoosita, on minu meelest vastutustundetu. See on üks teemadest, mida ei tohi jätta tähelepanuta,”  ütles ta.

Sester: laenukoormuse suurendamine oleks lühinägelik.  Sester  rõhutas, et kindlasti ei tohiks minna seda teed, nagu tegi osa Euroopa riike, suurendades laenukoormust jooksvate kulude katteks. “Siiralt loodan, et uus valitsuskoalitsioon seda ei tee. See oleks äärmiselt lühinägelik,” hindas Sester.

Sester pakkus uuele võimalikule koalitsioonile kolm varianti ressursside leidmiseks.

Esiteks maksukoormuse tõus läbi otseste või kaudsete maksude. “Tahan loota, et me ei näe lähitulevikus automaksu või mõningaid muid makse. Aga kindlasti on see uue koalitsiooni teema. Sotsiaaldemokraadid on mitu korda rääkinud erinevatest varamaksudest, mida nad tahaksid ellu kutsuda. Eks lähitulevik näitab, kas minnakse seda teed,” märkis Sester.

Teiseks maksude parem kokkukogumine. See oli ka senise IRLi ja Reformi koalitsiooni üks märksõnu.

Kolmandaks erisuste kaotamine. Sesteri sõnul teeb teda ärevaks uue valitsusliidu lubadus hoida struktuurse eelarve positsiooni tasakaalus. Sester põhjendas, et struktuurne eelarve pole mitte ainult tasakaalus, vaid on koguni positiivne. “2011. aastal oli ülejääk 0,70 protsenti SKPst. Kui tahetakse see käima lükata ja võtta selle arvel ressurssi juurde, siis see on väga halb. Meie eesmärk on viia eelarve nominaalsesse tasakaalu, struktuurselt vähemalt 1% ülejääki,” selgitas ta.

“Struktuurne osakaal peab olema väga tugevas plussis selleks, et nominaalne osakaal jõuaks lõpuks nulli,” rõhutas Sester.

  • Lepiti kokku ministriportfellide jaotus

Eile riigikogus jätkunud koalitsiooniläbirääkimistel leppisid Reformierakond ja sotsid kokku ministrikohtade jaotuse.

Uues valitsusliidus on Reformierakonnal lisaks peaministri kohale veel seitse ministriportfelli, sotsiaaldemokraatidele läks kuus ministriportfelli ja riigikogu esimehe ametikoht.

“Muudame valitsuse töö Soome eeskujul dünaamilisemaks ja võimaldame ministritel juhtida valdkondi, mis ei pruugi olla jäigalt seotud ministeeriumide piiridega. Ministeeriumide arv ei muutu, kuid valitsustel nüüd ja edaspidi on võimalik nimetada ministreid vastavalt sisulistele poliitilistele prioriteetidele,” ütles peaministrikandidaat Taavi Rõivas pressiteates.

Sotside juhi Sven Mikseri sõnul on neile olulised teemad laste- ja perepoliitika, hariduspoliitika ning kestlik majandus- ja põllumajanduspoliitika. “Kindlasti tahavad sotsiaaldemokraadid teostada avatud ja kaasavat riigivalitsemist ja tuua valitsusse värskeid ideid ja uut kvaliteeti,” lisas ta.

 

 Tasub teada

  • Tööjõumaksud vähenevad

Reformierakonna ja sotside valitsuskoalitsiooni lubadused
Tulumaks langeb 20%-le
Tulumaksuvaba miinimum kasvab 154 euroni
Töötuskindlustuse määr võiks väheneda 0,6% võrra
Lastetoetus tõuseb 45 euroni

 

Loetelu

  • Reformierakonnal 8 ministriportfelli

peaminister
välisminister
siseminister
rahandusminister
tervise- ja tööminister
keskkonnaminister
väliskaubandus- ja ettevõtlusminister
kultuuriminister

  • Sotsidel 6 portfelli

kaitseminister
sotsiaalhoolekande minister
majandus- ja taristuminister
haridus- ja teadusminister
põllumajandusminister
justiitsminister
riigikogu esimees

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. March 2014, 20:16
Otsi:

Ava täpsem otsing