Minister Jürgen Ligi täidab võimuliidus tänamatut rolli

02. aprill 2014, 00:00

Sotsiaaldemokraatliku rahajagamise õigustamine on ilmselt parempoolse südametunnistusega rahandusminister Jürgen Ligile raske töö. Mõistlikku vastust küsimusele, kuidas enne raha ei olnud ja nüüd äkki jagub lennukiltki külvata, tal ei ole. Ei saagi olla.

Loomulikult ei kitku Ligi professionaalse poliitikuna ajakirjanduses juukseid lastetoetuse suurendamise, maksuvaba miinimumi tõstmise ja teiste kallite lubaduste pärast. Pigem valib ta kriitikute kritiseerimise tee selle asemel, et koalitsioonilubaduste konkreetsed katteallikad arvude keeles välja tuua. IRL saab piki päid ja jalgu, ja asja eest saab. Kuigi ega see veel asja ennast muuda.

Koore riisuvad sotsid. Muidugi on IRLil oma vanemapensionist kahju, valitsusest minemalöömise pärast niikuinii. Pikemaajalises perspektiivis aga võib Reformierakond ise lastetoetuse laussuurendamist kahetsema hakata. Esiteks, selle lubaduse täitmise kirjutavad sotsiaaldemokraadid täies mahus enda arvele. Sotsid esitasid lastetoetuste suurendamise valitsusse mineku tingimusena, mäletate. “Meie tegime!”-kisa hakkab tulevakevadistel valimistel näkku karjuma igast sotside valimisreklaamist. Teiseks, suuremad lastetoetused jäävad riigieelarvet koormama pikaks ajaks. Katsu sa kord juba jagatud raha ära võtta! Kolmandaks, lausaline toetamine on parempoolse ilmavaatega nii teravas vastuolus, et söövitab Reformierakonna niigi auklikku kuvandisse veel mõnegi augu.

Sest parempoolse ilmavaatega inimene ju teab, et tasuta lõunaid ei ole ja lennukilt rahakülvamise summad võetakse tema enda taskust olgu siis otse või kaude. Mis oli näiteks Tallinna tasuta ühistranspordi hind? Parkimistasude kolmekordistamine.

Näidake rehkendust! Uue valitsuse esindajad on targu lubaduste katteallikatest kõnelenud võimalikult umbmääraselt. ­Alkoholi- ja tubaka­aktsiisi suurendamine, erimärgistatud kütuste maksuerandite kaotamine ja uuesti lauale löödav auto­de käibemaksumuudatuste plaan annavad luksusliku lubadustepaketi katmiseks vaid pisikese osa. Efektiivsem finantsjuhtimine ja maksupettuste vähendamine on pigem niisama sõnamulin, vähemasti seni, kuni rehkendust avalikult ei näidata.

Aga ei näidata selle pärast, et hädakisa läheks lahti kohe, kui inimesed hakkavad aru saama, et “tasuta” kõhutäie eest saabub ikkagi arve. Eeldatavasti koos tubli intressiga, sest kallid lubadused anti ajal, mil majandusseisakust võib kergesti saada majanduslangus.

Pidu katku ajal annab valusalt mäletada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    01. April 2014, 19:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing