Forum Cinemas pööras kahjumi kasumiks

08. aprill 2014, 00:00

Forum Cinemas suutis möödunud aastal pöörata kahjumi kasumiks ning sel aastal plaanitakse laieneda ja veelgi turuosa haarata.

“Kasumlikkuse taga on uue pühendunud meeskonna järjepidev eesmärgipärane tegevus,” ütles tulemuste kohta Forum Cinemase juht Kristjan Kongo. Ettevõte tegutseb kinodes Coca-Cola Plaza, Astri ning Ekraan ning levitab stuudiote Universal, Paramount ja Disney filme.

Forum Cinemase eelmise aasta käive oli 8,2 miljonit eurot, mis on veidi väiksem kui aasta varem. Müügi langus tulenes peamiselt vaatajate numbri ja levituse müügi kahanemisest. Toitlustus ja keskmine piletihind aga kasvasid. Ettevõtte aasta­kasum ulatus 6,3 miljoni euroni.

“Sortimendi muudatus ja toitlustuse kasv aitasid palju kaasa. Kuid sama suur osa oli ka kino töö ümberkorraldamises. Mina olen seal poolteist aastat olnud ja oleme uue meeskonnaga kõvasti tööd teinud,” rääkis Kongo.

Forum Cinemase aastaaruandes seisis, et suurt rolli ettevõtte majandustulemuses omas ka CocaCola Plaza hoone müük 2013. aasta alguses.

Aastal 2012 sulges Forum Cinemas kino Kosmos. See sulgemine mõjus vaatamata emotsionaalsele taustale ettevõtte majandustulemustele pigem positiivselt. “Müüki mõjutas see sulgemine vähe, Kosmose külastatavus oli juba äärmiselt väike. Kulud olid, kuid tulu oli väike,” möönis Kongo.

Möödunud aasta lõpus pidasid Forum Cinemas ja Solaris Kino plaani ühineda, kuid jätsid selle viimasel hetkel siiski katki. Ka konkurentsiamet märkis, et poleks neile selleks luba andnud. “Koondumise lubamisel oleks tekkinud Tallinn kinomonopol, mis ei oleks mitte kuidagi tarbijate huvides,” sõnas konkurentsiameti peadirektor Märt Ots toona Äripäevale.

Kongo sõnul selle ühinemise ärajäämine nende majandustulemustele otsest mõju ei avaldanud. “Eks me mõlemad Solaris Kinoga tegime ühinemiseks ju ettevalmistusi ja arvestasime, et see toimub. Tegime selleks ka mingeid kulutusi. Kuid olulist mõju majandustulemustele see ei avaldanud,” rääkis Kongo.

Forum Cinemas panustab laienemisele. Kuna nüüd on kahjum kasumiks pööratud, on Forum ­Cinemasel silmapiiril uus eesmärk – laieneda Eestis ja kasvatada turuosa. “Eks meil on kaalumisel erinevaid stsenaariume. Me kas laieneme mõne praeguse kino arvel või loome päris uue,” rääkis Kongo ambitsioonikatest tulevikuplaanidest. Tema sõnul on mõlemad stsenaariumid kaalumisel, kuid peamiselt on sihikul Tartu piirkond. “Tartu on number üks. Kuid ka Tallinnas on projekte, kus me kaasa lööme ja läbi räägime,” lisas ta.

Alanud aasta on Kongo hinnangul tulnud kõikidesse Forum Cinemase kinodesse korraliku kasvuga. “Aasta lõpuks loodame siiski eelmise aasta tasemest ligikaudu 10protsendist kasvu,” lisas Kongo.

Ettevõtte eelmiste perioodide jaotamata kasum on 14,9 miljonit eurot. Seda, kas plaanitakse ka dividendi maksta, ei osanud Kongo öelda. “See on omanike otsustada ja nemad on Rootsis. Siiani on see olenenud majandustulemustest,” märkis ta ja lisas, et möödunud aasta ei olnud hea ainult Eesti, vaid kogu grupi jaoks.

Solaris Kino langes kasumist kahjumisse. Kui Forum Cinemas tõusis mullu kasumisse, siis Solaris Kinol tuli kahjumiga leppida. “2013. aastal oli ­kino müügitulu 4,07 miljonit eurot ning  see suurenes aastaga 13%. Solaris Kino lõpetas möödunud majandusaasta 26 000eurose kahjumiga,” kommenteeris kino juht Tiina Drui. Tema hinnangul külastas kino möödunud aastal 7% rohkem inimesi kui aasta varem.

“Suutsime külastajate arvu mullu kasvatada proportsionaalselt kõigis segmentides, eriti jõudsalt kasvas eakamate külastajate hulk,” märkis Drui ja lisas, et selle aasta esimese kvartali käive ületab juba praegu möödunud aasta sama ajavahemikku.

 • Artis sai kasumisse

Nišikino Artist haldab OÜ Tallinnfilm. Kui kino tegutses peaaegu aasta ilma juhita, siis alates möödunud kevadest on Tallinnfilmi juhiks Lea Kroonmann.  Ettevõtte käive oli möödunud aastal 557 585 eurot ning kahjumist jõuti 77 378 eurose kasumini.

“Muretsesime uued digitaalseadmed ja saime selleks raha fondidest. Lisaks vaatasime kõik kulud üle ja tõstsime natuke pileti hinda,” selgitas Kroonmann. “Kino on selline haru, kus suuri kasumeid ei ole, kui just ei ole tegemist kobarkinoga, kus on suur maht.”

Kroonmann usub, et Artise seis läheb tänavu paremaks, sest nad eristuvad teistest. “Nagu terves majanduses, nii on ka kinode segmendis – sul peab olema oma nägu. Artise nägu on paljuski paika pandud,” märkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  07. April 2014, 20:15
  Otsi:

  Ava täpsem otsing