Biotehnoloogia aktsiad on loterii

08. aprill 2014, 17:40

Biotehnoloogia aktsiatele pole käesolev aasta hästi alanud, kuna pärast möödunud aasta rallit, on aktsiahinnad nüüd suuna alla võtnud.

Neile, kes jäid eelmisest rallist maha, võib praegune hetk pakkuda ostuvõimalust, kuid ka siin on omad riskid.

Biotehnoloogia sektor on investoritele olnud kohati nagu loterii – kui ettevõtted suudavad luua uusi konkurentsivõimelisi ravimeid, on kõrge aktsiahind end õigustanud. Kui mitte, võtab aktsiahind kiirelt suuna alla ja karistab neid optimiste, kes lootsid läbimurret. Sektorit on toitnud eelkõige lootused ravimite osas, mida täna veel pole.

Regulatsioonid mõjutavad

Sektorile on avaldamas olulist mõju regulaatorid ning seadusandjad, kelle nõusolekust sõltub ravimite turule jõudmine. Nii juhtuski 21. märtsil, et Nasdaqi biotehnoloogia indeks kukkus 5%, kuna mitmete seadusandjate sõnul ei ole õigustatud Gilead Sciencesi C-hepatiidi Sovaldi ravimi 84 000dollariline hind. Nii kõrge hind pole loomulikult taskukohane kõigile ning selline ravim ei jõua seetõttu ka laiemate massideni. Hirm Gilea­di pärast puges aga ka teistesse biotehnoloogia aktsiatesse ning see viis kogu sektori alla.

Palju uustulnukaid

Käesoleval aastal on USAs tulnud börsile juba 25 uut biotehnoloogia ettevõtet ning kui selline tempo jätkub, võib IPOde arv sel aastal jõuda 100ni. Kümne aasta suurim biotehnoloogia IPO toimus märtsi keskpaigas Londonis, kui börsile tuli Briti allergiaravimeid tootev ettevõte Circassia, kaasates 581 miljonit naela ehk 700 miljonit eurot. IPO toimus 310 penniga, eile kauples aktsia 305 pennil. Enne Circassiat oli suurimaks biotehnoloogia IPOks 2004. aastal Londonis toimunud ARK Therapeuticsi 55 miljoni naela kaasamine. ARKi aktsia on viie aastaga kukkunud 50 pennilt poole pennini.

Suurte firmade domineerimine väheneb

Investoritele valmistab praegu huvi aga see, mis on biotehnoloogia sektoris toimumas ja mida võib sealt oodata. “Ma arvan, et see on korrektsioon, kuna sektoril oli eelmisel aastal Ameerika Ühendriikides fenomenaalne esitus. Praegu oli aeg hingetõmbeks ja konsolideerumiseks,” ütles CNBC-le ravimifirmade analüüsiga tegeleva ettevõtte Oriel Securitiesi partner Max Hermann.

“Ettevõtted nagu Genentech, mille ostis Roche, on olnud biotehnoloogiasektori eestvedaja ning mootoriks uute toodete välja töötamisel.” Hermanni sõnul on USA biotehnoloogiafirmad praegu paremas seisus, sest erinevalt Euroopa firmadest, mis teenivad jätkuvalt kahjumeid ning on raskustes avastamaks uusi ravimeid. Samuti on turule tulemas üha rohkem väikeettevõtteid, mis vähendavad suurte domineerimist.

Üks pioneere valmistas pettumuse

Biotehnoloogia üks pioneere Amgen teatas neljanda kvartali korrigeeritud kasumiks aktsia kohta 1,82 dollarit, ületades sellega analüütikute prognoosi 12 sendi võrra. Vaatamata heale tulemusele oli investoritel siiski põhjust pettuda, kuna Amgen prognoosib käesolevaks aastaks nõrka käivet ja kasumit.

Ettevõte ootab sel aastal käibeks 19,2-19,6 miljardit dollarit ja kasumiks aktsia kohta 7,90-8,20 dollarit. Analüütikud ootavad kasumiks 8,17 dollarit aktsia kohta ja käibeks 19,51 miljardit dollarit. “Kuna mõlema näitaja keskpunktid on alla konsensust, võib see varjutada tugevaid neljanda kvartali tulemusi,” ütles Robert W. Bairdi analüütik Christopher Raymond.

Sarnaneb eelmise pullituruga

Eelmise kuu lõpus avalikustas Credit Suisse biotehnoloogiasektorit puudutava uurimustöö. Aluseks võeti eelmine biotehnoloogia pulliturg, mis leidis aset 1999-2000. aastal internetimulli ajal. “Vaadates üldist pilti, siis on selge, et 1999-2000. aasta ja 2013-2014. aasta pulliturud on erinevad. Siiski näeme me mõningaid sarnasusi mõlema vahel,” teatas Credit Suisse. Analüüsist ei selgu, kas biotehnoloogiasektori näol võiks olla tegemist lõhkeva mulliga või mitte. Nad toovad välja vaid selle, et kui investorid jätkavad sektori müümist, muutub see odavamaks ja atraktiivsemaks.

PANE TÄHELE
Millega arvestada biotehnoloogiasektorisse investeerimisel?

 • Seadusandlus
  Seadusandlikud otsused võivad sektorit oluliselt mõjutada.
  Näiteks 2000. aastal teatas USA president Bill Clinton koos Briti peaminister Tony Blairiga, et kõik geenitehnoloogia avastused saavad vaba ligipääsu ning neid ei saa patentide alla panna. See põhjustas biotehnoloogia sektorile ühe kuuga 49% languse. Hiljuti põhjustas languse see, kui USA kongress päris aru Gilead Sciencesi uue ravimi hinna kohta.
 • Ettevõtete väärtus
  Võrreldes 2000. aastaga näivad mõned ettevõtted kallimad, kuid leidub ka mõistliku väärtusega ettevõtteid. Näiteks suurte nimede nagu Amgen, Celegne ja Gilead aktsiad kauplevad tulemuste prognooside järgi alla S&P 500 keskmist, mis teeb neist võrdlemisi odavad ettevõtted.
 • Raha sissevool sektorisse
  Kui 2000. aastal voolas sektorisse palju spekulatiivset raha, siis nüüd otsivad investorid eelkõige häid tulemusi ja seda nii keskmise kui ka suure turuväärtusega ettevõtetest.

Allikas: Credit Suisse

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  10. April 2014, 11:16
  Otsi:

  Ava täpsem otsing