EL lõhub pankade monopoli

17. aprill 2014, 00:00

Teisipäeval Euroopa Parlamendis heaks kiidetud eelnõu kohaselt võib iga Euroopa Liidu kodanik avada ükskõik  millises liikmesriigi pangas põhimaksekonto. Parlament lisas üleeile heaks kiidetud seaduseelnõusse klausli, mis näeb ette põhimaksekontode avamise võimaluse kõigis või vähemalt piisavas hulgas ELi finantsinstitutsioonides, et tagada kõigile võrdväärne juurdepääs ja hea hinnaga pakkumised.

Pangad ei tohi konto avamisest keelduda, tuues põhjuseks kliendi rahvuse või elukoha. Eelnõu muudab konto avamise ja konto maksumuse reeglid läbipaistvamaks ning annab klientidele võimaluse maksekontot kergemini vahetada, et saada paremaid tingimusi.

Euroopa Liidu tarbijakaitsevolinik Neven ­Mimica ütles tarbijate häälekandjale Consumers International antud intervjuus, et seaduseelnõu heakskiitmine on eriti hea uudis kõige haavatavamatele tarbijatele, kel praegu pangakonto puudub. “Nüüd on kõigil õigus avada konto ja teha seal põhilisi toiminguid, nagu veebis poodlemine või saada sinna riigilt pensioneid või muid tulusid,” toonitas Mimica.

Võrdlus muutub selgemaks. Uue seaduse kohaselt tuleb tagada, et konto avamise maksumus ja intressimäärad on kergesti arusaadavad ning et klient saaks võrrelda erinevaid pakkumisi. Selline teave peab eelnõu järgi olema selge ja ühtlustatud üle ELi.

Igas liikmesriigis peab olema vähemalt üks sõltumatu veebikeskkond, kus on võimalik võrrelda erinevate pankade teenuste hinnakirju ja pakutavaid intressimäärasid. Pangad peavad kliente võimalusest põhimaksekontosid avada ka teavitama.

Põhimaksekonto on konto, mida saab kasutada sularaha sissemaksete tegemiseks ja väljavõtmiseks ELis ning kaardimaksete ja internetis sooritatavate maksete tegemiseks. Tehingute arv ei tohi olla piiratud ning teenus peab olema kas tasuta või mõistliku tasu eest.

Garanteeritud hoiused kiiremini kätte. Klientidel peab olema võimalus teenusepakkujat kergesti ja odavalt vahetada, et võita turul olevatest parematest pakkumistest. Ühe riigi ja ühe valuuta puhul tuleb maksekonto üleviimine teha kliendi ametlikul palvel pangal, kuhu klient oma konto soovib üle viia.

Samuti võtsid saadikud üleeile vastu eelnõu, mille kohaselt tuleb ELi liikmesriikidel sisse seada pankade rahastatavad skeemid, et hoiustajatele välja maksta garanteeritud hoiused (kuni 100 000 eurot), kui raskustes pangad seda ise ei suuda.

Lisaks tagati, et hoiustajad saavad oma hoiused tagasi kiiremini, garanteeritud hoiuse kogusumma oleks kättesaadav seitsme tööpäeva jooksul ja hoiustajatel oleks õigus erakorralisele tagasimaksele viie tööpäeva jooksul, et katta elamiskulusid.

Eelnõu jõustumiseks peavad liikmesriigid sellele andma oma heakskiidu. Seejärel jääb kaks aastat aega, et riikliku tasandi seadused uute reeglitega kooskõlla viia.

 • Välismaal lihtsam hoiustada

Juhul kui seadus peaks tulevikus jõustuma, astutakse suur samm edasi ka välispankades raha hoiustamisel. Seni on üks välispangas deponeerimise takistus olnud just konto avamise keerukus.

Teisipäevases Äripäevas ilmunud Euroopa riikide hoiuse­intresside võrdlusest selgus, et Eesti pangad maksavad hoiustajatele teiste Euroopa riikidega võrreldes väga madalat intressi. Seega peaks tulevikus hoiustajal olema lihtsam viia oma raha kodupangast kordi kõrgemat intressi pakkuvatesse teistesse ELi liikmesriikide pankadesse.

 

Mis on mis

 • Põhimaksekonto

Konto, mida saab kasutada sularaha sissemaksete tegemiseks ja väljavõtmiseks ELis ning kaardimaksete ja internetis sooritatavate maksete tegemiseks.
Põhimaksekonto avamine peaks eelnõu järgi olema võimaldatud igale seaduslikult ELis elavale isikule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  16. April 2014, 19:21
  Otsi:

  Ava täpsem otsing