Savisaare panga saatuse üle otsustab seadus

25. aprill 2014, 00:00

Finantsinspektsioon (FI)  rakendab seadusi. Need kannavad valitsevaid väärtusi ja reegleid. FI-l puudub religioon või emotsioon, on vaid diskretsioon. Samuti on finantsjärele­valvel uurimiskohustus ning meile rakenduvad seaduslikkuse, proportsionaalsuse, konfidentsiaalsuse ja riskipõhisuse nõuded.

Ranged nõuded. Rahvusvahelised standardid sätivad litsentseerimise tingimused. Hinnatakse vähemalt panga osanike ja lõppomanike olemust, kavandatavat struktuuri, panga organisatsiooni ja juhtide sobivust, strateegiat ning tegevuskava, sisekontrolli süsteemi, riskijuhtimist, ettenähtavat finantsseisu ja kapitalibaasi. Vaadatakse, kas panga kontrolli­struktuur on risk järelevalve toimimisele.

Tegevusluba ei anta, kui teave on ebapiisav, kui nõuded ei ole täidetud. Pank kaasab raha avalikkuselt ja võtab selle raha arvel kanda riske. Just hoiustajate, meie kõigi kaitseks on vajalik kõrgele seatud latt turule saamiseks ja pangana tegutsemiseks. Maksejõuetu pank ­tähendab segadust ning kulusid ühiskonnale.

Üldiselt otsustab litsentsi andmise keskpank või eraldi finantsjärelevalveasutus. Alates 2002 jaanuarist kuni 2014 novembrini otsustab FI juhatus pankadele tegevusloa andmise ja võtmise. Praeguseni oleme tegevusloa andnud kolmele krediidiasutusele. Mõnel korral oleme loa andmisest keeldunud. Viis panka on saanud tegevusloa Eesti Pangalt enne 2002.

Sõltumatus. Selle aasta novembrist kuulub tegevuslubade küsimus euroalal Euroopa Keskpanga (EKP) ja tema juhitava ühtse pangajärelevalve mehhanismi SSM pädevusse. Litsentsi andmise otsustab SSMi järelevalvenõukogu lihthäälteenamusega. Nõukogul on 23 liiget, teiste seas FI juht koos teiste euroala riikide pangajärelevalvajatega. Otsus loetakse vastuvõetuks, kui selle poolt on EKP nõukogu, kuhu kuulub Eestist keskpanga president.

Finantsjärelevalve sõltumatus on rahvusvaheliselt tunnustatud põhimõte. Vastasel korral mängib ühiskond riskiga, et järelevalve ei toimu mitte demokraatlikus protsessis kehtestatud seaduste kohaselt, vaid tegevust asub suunama selle väline poliitika. Halval juhul on tulemuseks probleemide lahendamine ühise rahakoti arvel.

Aja jooksul on FI nõukogu juhtinud viie eri erakonna esindajad. Kordagi ei ole nõukogu väljunud oma kavandavast ning juhatuse suhtes järelevalve teostamise funktsioonist ega püüdnud rakendada päevapoliitikat. Sõltumatus on sätestatud FI ja SSMi tegevust reguleerivates õigusaktides ning on nende asutuste tegevuse üheks kindlaks juhtmõtteks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. April 2014, 18:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing